Sve o našim MALIŠANIMA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sve o našim MALIŠANIMA

Dobrodošli na forum za mame i bebe
 
HomeHome  TražiTraži  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 vakcinacija

Go down 
4 posters
AutorPoruka
kikiriki

kikiriki


Broj komentara : 85
Age : 48
Mjesto : sarajevo
Registration date : 2008-02-22

vakcinacija Empty
KomentarNaslov komentara: vakcinacija   vakcinacija EmptyWed Apr 16, 2008 10:31 am

Sorry, ovu temu sam ja pomakla iz "posebnih potreba" u zdravlje djece...
U BiH obavezno je vakcinisati djecu. Sada uglavnom zavrse sa vakcinacijom i revakcinacijom do navrsene prve godine zivota. Naravno, ako je dijete cijelo to vrijeme zdravo, a onda jos jednu vakcinu popije u petoj godini...Dalje ne znam. Uglavnom, dijete koje nije redovno vakcinisano ne primaju u vrtic, a valjda ni u skolu, ne znam, tamo idemo tek sljedece godine aBd... Ja, doduse, svaki put nakon vakcinacije strahujem od nekih negativnih posljedica... I jos mi neke prijateljice unesu crv sumnje tvrdeci da nasi doktori svoju vlastitu djecu nikada ne vakcinisu!!! Ne znam, nemam konkretnu potvrdu za to.
Ovo mi je bilo i smijesno, a i ne... Moja rodica je rodila dva sina u Njemackoj, jedan je vakcinisan protiv pljuskavica, a drugi ne. Kad su prosli put bili u posjeti Sarajevu, mali je, naravno, "pokupio" od nekog pljuskavice. Kad ga je odvela pedijatru, onako izasutog, svi su bili sokirani, nisu znali sta da dadnu djetetu da mu olaksaju...Onda je ona samoinicijativno nabavila recept i u apoteci trazila da joj naprave onu puderastu kremicu kojom se nasa djeca mazu kad imaju pljuskavice. I,naravno, i tamo su se smijali "prahistorijskom lijeku" koji mi ovdje jos uvijek koristimo...
Da li se stvarno treba vakcinisati i protiv pljuskavica ili pustiti imunitet da se izbori i "nabilda" sam, bar u nekim sucajevima. Moj stariji sin dobio je pljuskavice sa sedam mjeseci, sreca, jos uvijek je dojio tako da smo prosli super. U isto vrijeme, i moj muz i djever dobili su pljuskavice, "pod stare dane", sa skoro 30 godina. Bukvalno, bili su na samrti, temperatura preko 40!!! affraid affraid
Na vrh Go down
EU mama




Broj komentara : 29
Registration date : 2008-03-13

vakcinacija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vakcinacija   vakcinacija EmptyWed Apr 16, 2008 2:16 pm

Ja protiv pljuskavica ne bih vakcinisala djecu,moja ih je imala prošle godine,super je podnijela.

Možda nije loše da se vakcinišu mame i tate koji nisu prebolovali,da ne pokupe od djece,jer odrasli dosta teško podnose,a djeca super.

Što se tiče ostalih vakcina,mene je isto strah reakcije nakon Di-Te-Per,i MRP .Moja starija je MRP primila tek nedavno,a za mlađu ću,nakon čitanja raznih tekstova o reakcijama nakon te vakcine,vjerovatno nabaviti Priorix.

Mislim da djecu treba vakcinisati,ako se neko boji ovih vakcina koje daju u DZ,postoje i druge varijante,mogu se kupiti vakcine i sl.Ustvari,nebitno je šta ja mislim,po zakonu je obavezna vakcinacija.
Na vrh Go down
coka




Broj komentara : 93
Age : 47
Mjesto : vojvodina
Registration date : 2008-03-17

vakcinacija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vakcinacija   vakcinacija EmptyFri Apr 25, 2008 11:41 am

kod nas, a verujem da se to ne razlikuje mnogo, dete prve vakcine dobija sa navrsenih 2 mes zivota. u pitanju su DTP, POLIO i HEP.B. mislim da se polio pije, a za ostale dve mora boca.
ovo spada u obaveznu vakcinaciju, kasnije postoje i dve revakcinacije

kod nas na trzistu postoji vakcina PENTAXIM koja zamenjuje sve pomenute.
ne daje nikakve reakcije jer su sve komponente "mrtve" i neka komponenta (zaista se ne razumem koja) DTP vakcine je zamenjena nekom drugom, blazom.
i lakse ju je primiti jer je u pitanju samo jedan ubod (u butinu).

ovu vakcinu je potrebno kupiti (kosta oko 2800 din,tj oko 35 evra) i verovatno nece ni u buducnosti biti besplatna, jer je prilicno skupa
lekari je preporucuju
Na vrh Go down
EU mama




Broj komentara : 29
Registration date : 2008-03-13

vakcinacija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vakcinacija   vakcinacija EmptyFri Apr 25, 2008 8:51 pm

Po rođenju-BCG i hep.B

1 mjesec-hep.B

2,5;3,5;4,5 mjeseci Di-Te_-Per,polio i H. influence

7 mjeseci-hep B


12-13 mjeseci MRP....
Na vrh Go down
coka




Broj komentara : 93
Age : 47
Mjesto : vojvodina
Registration date : 2008-03-17

vakcinacija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vakcinacija   vakcinacija EmptySat Apr 26, 2008 11:05 pm

ja sam, bez zalazenja u kalendar vakcinacije samo htela skrenuti paznju na PENTAXIM
Na vrh Go down
lejla

lejla


Broj komentara : 250
Age : 42
Mjesto : Amerika
Registration date : 2008-02-20

vakcinacija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vakcinacija   vakcinacija EmptyTue Jun 10, 2008 8:02 pm

Skoro sam kupila knjigu po preporuci jedne mame sa ovog foruma. Knjigu je napisao Dr. Sears i zove se The Vaccine Book. Ovaj doktor pise o svakoj vakcini, predlaze cinjenice, zasta je svaka vakcina, kakva je ta bolest, koliko je ucestala ta bolest, zasto se neki roditelji odluce za a zasto neki protiv. On u ovoj knjizi uopste ne daje svoje misljenje o tome dali treba davati vakcine i kako, on prepusta citaocu da odluci za sebe nakon informacije koja je predlozena.

Knjiga je fenomenalna stvarno i preporucila bi je svima koji je se mogu docepati. Istina jeste da je napisana na engleskom ali koliko vidim ni to nije problem vise skoro pa svi se mogu snaci sa ovim jezikom. Plus knjiga je jako jednostavno napisana, moze se procitati za dan.

Samo mi nije jasno zasto maltretiraju djecu sa injekcijom za hep. B? Ovo je spolno prenosiva bolest koja se onda moze prenjeti i preko krvi. Znaci ako majka nema hepatitis i ako je porod bio normalan bez ikakve potrebe za intervencijom, infuzijom i operacijama nema potrebe da se djetetu daje ova vakcina cim se rodi. Mislim da je OK dati poslije ali ne odma cim dodje na ovaj svijet pa onda za mjesec, pa u drugom mjesecu,...

Isto tako polio ne postoji vise u sjevernoj hemisferi a oni daju to djeci kad su jako mali (u drugom mjesecu). Ja cu ovu vakcinu izbjeci i vidjeti da je dijete dobije kad malo ojaca.

Jedna od vaznijih injekcija je DTap (dephterra, tetanus i pertussis), ali je najvaznija zbog Pertussis , medjutim ovu injekciju ne prave u drugacijem obliku nego sa sva tri komponenta zajedno. Ova injekcija sadrzi najvise aluminuma tj. najstetnija je ali kad vec moram birati radije cu uzeti ovu a recimo polio tek nekad poslije.

Ovdje isto tako daju vakcinu za Rotavirus, i bez obzira na to Dr. Sears kaze da ce dijete dobiti ovaj virus do 5-te godine svakako. Tako da mi nije bas jasno zasto se vakcina onda daje. Rotavirus napada crijeva i djete mora ici na WC stalno, znaci proljev. Uopste nije previse opasna dok god dijete pije tekucine da ne dehidrira. Dijete koje se doji i ne ide u vrtic nema skoro nikakve sanse da dobije ovaj virus, sto znaci da se ova vakcina isto tako moze odgoditi za poslije a ne odma puknuti bebu od 2 mjeseca.

Ovo je samo par vakcina kojih se sjecam. Naravno ovo je moje misljenje ali za one koji se boje vakcina i njihovog stetnog ucinka djecijem mozgu/nervnom sistemu mozda ce cijeniti ovaj clanak i potraziti knjigu.
Na vrh Go down
lejla

lejla


Broj komentara : 250
Age : 42
Mjesto : Amerika
Registration date : 2008-02-20

vakcinacija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vakcinacija   vakcinacija EmptyWed Jun 18, 2008 11:21 pm

U ponedjeljak smo isli upoznati buduceg pedijatra Smile Dr. Joel koji je bukvalno 5 minuta od kuce i ima svoju ordinaciju. Slucajno sam naletila na njega i jako jako smo sretni da smo naletili na doktora koji je tako realan ali nije onaj standardni doktor sto voli kljukati lijekovima.

Kad sam rekla doktoru da ne volim formulu on se nasmijao i rekao da i on isto tako ne voli. Pricali smo o vakcinama. Slaze se sa mnom da Hep B vakcina nije pod moranje i da je to nesto sto mogu kad dijete skroz odraste nekad prije srednje skole. Jedine tri vakcine za koje je on bio ozbiljan da se daju su Dtap (dephtera, tetanus i pertussis), HIB i PCV. Nismo jos dosli do zakljucka po kojem rasporedu da ih dajem jer svaka od ovih ima aluminum u sebi i po knjizi koju citam trebala bi se davati samo jedna mjesecno da tjelo to isfiltrira. Posto sve tri ove vakcine idu u drugom mjesecu starosti, neznam kako cemo skontati ovo. Mozda cu samo dvije a trecu onda u trecem mjesecu.

Znam da u Bosni je ovo cudan pojam, traziti doktora, ali ovdje je to pod moranje. Znaci jos jednu stvar sam rijesila sa spiska.

Znam da smo se skoro krvili oko ovih vakcina i zelim prenijeti sta je doktor rekao. Mozda neki doktori misle drugacije, ali ovaj covjek mi se cini skroz realan. Rekao je da je hepatits B strasna bolest ali se prenosi spolno ili sa transfuzijom krvi. Ako dodje do situacije da treba raditi transfuziju moze se primiti ova vakcina, ali realno nema potrebe odma pri rodjenju davati.

U svakom slucaju, svako odlucuje za sebe.
Na vrh Go down
Sponsored content





vakcinacija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vakcinacija   vakcinacija Empty

Na vrh Go down
 
vakcinacija
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Sve o našim MALIŠANIMA :: ZDRAVLJE :: Zdravlje djece-
Idi na: