Sve o našim MALIŠANIMA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sve o našim MALIŠANIMA

Dobrodošli na forum za mame i bebe
 
HomeHome  TražiTraži  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Da se predstavimo :)

Go down 
+4
lejla
Luna
suncica
jale
8 posters
AutorPoruka
jale

jale


Broj komentara : 207
Age : 45
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Da se predstavimo :) Empty
KomentarNaslov komentara: Da se predstavimo :)   Da se predstavimo :) EmptyWed Feb 20, 2008 7:44 pm

majka sam 2 1/2 mjesecne curice.
iako je ona sasvim dobra i vesela beba, mnogo stvari jos saznajem pa se nadam da ce ovaj forum biti jedan od izvora korisnih i primjenjivih savjeta

puno pozdrava
Na vrh Go down
suncica

suncica


Broj komentara : 150
Age : 49
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Da se predstavimo :) Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da se predstavimo :)   Da se predstavimo :) EmptyWed Feb 20, 2008 10:24 pm

Evo još jedne mame koja spada u skupinu 0-1 g. Imam 4,5 mjesečnu curicu i uživam u svakom danu materinstva.
Pišemo se!
Na vrh Go down
Luna
Admin
Luna


Broj komentara : 156
Age : 38
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-18

Da se predstavimo :) Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da se predstavimo :)   Da se predstavimo :) EmptyThu Feb 21, 2008 2:21 am

curice, jeste li citali knjigu KAKO ODGOJITI SRETNO DIJETE??
prepuna je savjeta. ako vas sta bude interesovalo iz te knjige mogu vam pretipkati pojedine dijelove.
I da, za uspavljivanje vasih bebica ja imam CD "Music for my baby - MOZART" koji je jako jako popularan svugdje. Pa da ga ne biste kupovale mozemo se nekako snaci da ga dobijete, ili mailom ili preko rapidshare Smile
Kao i meditation and nature music (pjesma delfina, pa kisa u amazonu ma sve je tako lijepo i opustajuce)

Ja kako citam sta je dobro za djecu, tako i skupljam Very Happy
doduse sto se knjiga tice, pravi sam ovisnik o knjigama. profesionalna deformacija
Na vrh Go down
https://malisani.bosnianforum.com
Luna
Admin
Luna


Broj komentara : 156
Age : 38
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-18

Da se predstavimo :) Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da se predstavimo :)   Da se predstavimo :) EmptyThu Feb 21, 2008 2:36 am

Evo par dijelova iz knjige "Kako odgojiti sretno dijete".

STRAH DA GA NE RAZMAZIMO

Što se tice sumnje hocete li, ili ne, razmaziti svoje dijete, vazne su samo dvije cinjenice kojih se treba pridrzavati.
1. Sto je dijete manje, treba vise paznje i znakova ljubavi
2. U prvoj godini zivota ne postoji nikakav rizik da cete ga razmaziti. Nakon te dobi pocet cete nametati ogranicenja. Dijete ce ih mnogo lakse prihvacati ako je dotad bilo dobro opskrbljeno mazenjem. Dijete je sigurno da ima svu ljubav svojih roditelja za sebe. Naime, uz glad i san, mazenje je jedna od glavnih potreba novorodjencetai predstavlja njegovu emotivnu hranu. ako je dijete na pocetku bilo dovoljno mazeno, stvorice zalihe koje ce mu omoguciti da raste u potpunoj autonomiji.

MOZARTOV EFEKAT

Michele Clements je 1977. godine nakon proucavanja reakcija fetusa na muziku, dosao do zakljucka da Brahmsova i Beethovenova djela uznemiruju dijete, dok ga smiruju Vivaldi i Mozart, pogotovo njihova rana djela. Mozartova i barkona djela su najprikladnija za poticanje nastanka neuronskih veza u djetetovu mozgu. Naime, ta je glazba bogata simetrijama i dionicama koje se ponavljaju, cime stimuliraju i desnu i lijevu hemisferu mozga te sinhrnoiziraju njihov rad.
Za razliku od ugodnih Vivaldijevih i Mozartovih melodija, strucnjaci smatraju da rock-koncerti plase dijete, bilo ono fetus ili novorodjence.
Eto, za one mamice koje hoce MOZART FOR MY BABY neka mi se jave na pp. Beba ce uzivati i u stomaku slusajuci takvu muziku Very Happy
Na vrh Go down
https://malisani.bosnianforum.com
suncica

suncica


Broj komentara : 150
Age : 49
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Da se predstavimo :) Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da se predstavimo :)   Da se predstavimo :) EmptyThu Feb 21, 2008 12:57 pm

ja imam tu neku klasičnu muziku, ali napravljenu baš za bebe u tim tonovima, pa vam mogu isto postaviti na rapidshare da skinete. super je. a imam i isto klasičnu muziku, odabrane melodije za spavanje, igru, itd. postavicu i to malo kasnije.
pozdrav
Na vrh Go down
Luna
Admin
Luna


Broj komentara : 156
Age : 38
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-18

Da se predstavimo :) Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da se predstavimo :)   Da se predstavimo :) EmptyThu Feb 21, 2008 1:51 pm

E pa to je super, meni je i bila namjera ne da se pomognemo samo savjetima nego i ovakvim stvarima.
A znam koliko mame i bebe pate zbog tog nocnog (ne)spavanja kao i samog procesa uspavljivanja.
Na vrh Go down
https://malisani.bosnianforum.com
jale

jale


Broj komentara : 207
Age : 45
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Da se predstavimo :) Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da se predstavimo :)   Da se predstavimo :) EmptyThu Feb 21, 2008 2:00 pm

Imam i ja dosta muzike od Baby Einsteina i moram priznati da mojoj A. odgovara kad hoće zaspati.
A što se tiče maženja, pa iskreno, ja nemam taj osjećaj, nemojte me pogrešno shvatiti, ali kod mene nije još "proradio" taj instinkt a i prilično je teško za moju kičmu da ninam i nosam bebu od 6 kg, bez uvrede ja nisam taj tip.
Mislim da je to samo problem za roditelje a djetetu je svakako dobro Laughing

Moja A. već skoro 10 dana zaspe u svom krevetiću dok joj nešto pričamo, pjevušimo i gladimo joj rukicu. Iako je bila beba koja se uspavljivala u kolicima, na nogama, na siki, kako kad, sad zaspe kao velika beba bez problema u krevecu.

Ne kažem da je loše ako beba zaspe na neki "vaš" zajednički način (koji odgovara i vama i bebi) ali nama jeste bio problem jer je ona "velika" beba i nimalo nisu bila sretna moja koljena ili tatina leđa.

Sad smo u fazi praćenja kad se budi, kad jede, kad spava i utvrdili smo da već ima definisan raspored kad šta radi. A kad preskoči neki od termina, osjeti se njena nervoza, spava joj se, dere se ( ne plače nego se dere kao da se svađa) pa sad otkrivamo kako najbrže da je smirimo i zadovoljimo njene potrebe a da i nama bude ugodno Wink
Ma cijela nauka, pa u svemu tome svaka knjiga i svako iskustvo je dobro došlo.
Na vrh Go down
Luna
Admin
Luna


Broj komentara : 156
Age : 38
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-18

Da se predstavimo :) Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da se predstavimo :)   Da se predstavimo :) EmptyThu Feb 21, 2008 2:08 pm

jale, svaka beba i roditelj nadju zajednicki jezik i ako to kod vas pali onda ste pravi sretnici!
Tvoja A. je naucena od samog pocetka da je njena mama u blizini iako je ne nosi stalno, i to je sasvim OK.
Tvoja ruka kako je mazi, uspavanke koje joj pjevas, muzika koju joj pustas ocito da imaju super efekt na tvoju princezu.
S druge strane, postoje mame koje nosale, ninale, mazile, ljubile, pazile nikako ne mogu uspavati svoje dijete.
A ima jako puno razloga za to.
Neki roditelji jednostavno ne znaju slusati sta im njihova beba kaze. Mozda je do bebe, mozda je to beba koja je zbog necega jako uznemirena, ili jednostavno roditelji nemaju ritual uspavljivanja djeteta svaku noc. Mislim govorim i o starijoj djeci.
Ali niko ne kaze da ne mogu nauciti.

Ja jako puno citam jer moram zbog svoje profesije, ali puno stvari koje sam procitala zaista sam mogla i primjeniti. Neke sam stvari u radu s djecom morala i prilagoditi svakom djetetu ponaosob.
Ma ja sam jednostavno fascinirana i zaljubljena u te bebare. ne mogu si pomoci
Na vrh Go down
https://malisani.bosnianforum.com
jale

jale


Broj komentara : 207
Age : 45
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Da se predstavimo :) Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da se predstavimo :)   Da se predstavimo :) EmptyThu Feb 21, 2008 2:19 pm

potpuno si u pravu luna!
mislim da majke onekad grijese kad dijete poocne da place a one omah ninaju i nosaju bez da otriju uzroke i da ih eventualno otklone.

da, mislim da sam sretna ali u potizanju ove rutine u mnogome pomaze smirenost. cim je majka uznemirena, panici ili place i dijete automatski ima reakcije.

mislim da je svako dijete svoja prica kao i ti, ali da se sve da srediti ako se malo slusa dijete. treba sto prije poceti raspoznavati djetetove reakcije na sve podrazaje.

ali i ne biti iskljuciv jer svi mi ucimo ustvari u praksi koliko god da znamo u teoriji Wink
Na vrh Go down
suncica

suncica


Broj komentara : 150
Age : 49
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Da se predstavimo :) Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da se predstavimo :)   Da se predstavimo :) EmptyThu Feb 21, 2008 4:30 pm

trebalo bi otvoriti posebnu temu za uspavljivanje, ovo je ipak tema upoznavanja. meni je inače uspavljivanje bolna tačka.
Na vrh Go down
lejla

lejla


Broj komentara : 250
Age : 42
Mjesto : Amerika
Registration date : 2008-02-20

Da se predstavimo :) Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da se predstavimo :)   Da se predstavimo :) EmptyTue Feb 26, 2008 12:08 am

Naravno uvijek ce postojati bebe s kojima je lako i one koje se stalno nesto ljute... Smile Od prijateljice sam saznala kako je ona svog malca naucila REDU. U pocetku je bilo jako tesko... jer naravno morala se uvesti disciplina. Ona je napravila raspored i toga se drzala strogo. Sopanje hranom (ako moze beba da jede, sto vise to bolje po nju jer se nece puno buditi navece), kupanjac u 7:30 i krevetac. Poslje izvjesnog vremena beba je skontala to sve i zaspe u roku od 3 minute (dok popije flasu u krevetu).

Kazem, opet neznam kako je svim mamama neke su stvarno u dilemi jer su probale sve, ali mozda ipak treba uzeti jedno i toga se drzati. Znam da djeca bez uvedene discipline nikad u stvari ne nauce spavati normalan broj sati.

Sretno ipak svima, znam da je tesko skontati sta to stvorenje hoce kad pocne vristati.
Na vrh Go down
Dida

Dida


Broj komentara : 76
Age : 48
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-26

Da se predstavimo :) Empty
KomentarNaslov komentara: Predstavljanje :)   Da se predstavimo :) EmptyTue Feb 26, 2008 11:52 pm

Pozdrav svima.. Sve pohvale za otvaranje ovog foruma... Inace gutam sve moguće knjige, forume, stranice o bebachima tako da mi je drago da sam i na ovaj naletila. Voljela bih ako je moguce da mi neko proslijedi muziku koju spominjete i interesujem me da li neko slucajno zna gdje se i da li se uopste u sarajevu moze naci knjiga "Vase kompetentno dijete".
P.S. I najbitnije, imam curicu od 8 mjeseci koja jako voli muziku i maratonske setnje Smile
Na vrh Go down
Luna
Admin
Luna


Broj komentara : 156
Age : 38
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-18

Da se predstavimo :) Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da se predstavimo :)   Da se predstavimo :) EmptyWed Feb 27, 2008 12:40 am

Dido, tu knjigu kopiranu imas u fotokopirnici kod Egipta.
Ne znam koliko kosta.
Ako ti engleski nije problem, imam ja par knjiga o bebacima na eng.
a muziku pogledaj na pdf ODGOJ, tu imas link. A ja cu ti poslati pass preko PP

i dobrodosle Smile
Na vrh Go down
https://malisani.bosnianforum.com
Dida

Dida


Broj komentara : 76
Age : 48
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-26

Da se predstavimo :) Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da se predstavimo :)   Da se predstavimo :) EmptyWed Feb 27, 2008 1:02 am

E super, brzo i ekspeditivno Smile Engleski nije problem a i dobro bi mi doslo malo vjezbe. Hvala puno...
Na vrh Go down
Dida

Dida


Broj komentara : 76
Age : 48
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-26

Da se predstavimo :) Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da se predstavimo :)   Da se predstavimo :) EmptyWed Feb 27, 2008 9:13 pm

Samo da se zahvalim na informaciji o kopirnici u kojoj sam pronasla knjigu i bas sam se obradovala... Pozdrav
Na vrh Go down
3xmama

3xmama


Broj komentara : 33
Age : 50
Registration date : 2008-02-21

Da se predstavimo :) Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da se predstavimo :)   Da se predstavimo :) EmptyThu Feb 28, 2008 1:53 pm

vidi koliko curica ovdje cheers
ja sma mama jednog 8 mjesecnog djecaka Smile
Na vrh Go down
Willma

Willma


Broj komentara : 11
Age : 47
Registration date : 2009-01-04

Da se predstavimo :) Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da se predstavimo :)   Da se predstavimo :) EmptySun Jan 04, 2009 1:28 am

I ja da se predstavim Smile Ja sam mama jednog malog Marka beba
Marko ce za 2 dana napuniti 6 meseci... Very Happy
Na vrh Go down
http://zenski-svet.com
coka




Broj komentara : 93
Age : 47
Mjesto : vojvodina
Registration date : 2008-03-17

Da se predstavimo :) Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da se predstavimo :)   Da se predstavimo :) EmptySun Jan 04, 2009 11:06 pm

kad je marko rodjen?
boris puni 6 mes 06.01.
Na vrh Go down
Sponsored content





Da se predstavimo :) Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da se predstavimo :)   Da se predstavimo :) Empty

Na vrh Go down
 
Da se predstavimo :)
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Sve o našim MALIŠANIMA :: DJECA :: 0 - 1 god.-
Idi na: