Sve o našim MALIŠANIMA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sve o našim MALIŠANIMA

Dobrodošli na forum za mame i bebe
 
HomeHome  TražiTraži  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 temperatura kod male djece

Go down 
2 posters
AutorPoruka
jale

jale


Broj komentara : 207
Age : 45
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

temperatura kod male djece Empty
KomentarNaslov komentara: temperatura kod male djece   temperatura kod male djece EmptyThu Feb 28, 2008 11:43 am

dobrodosli ste da podijelite sa nama svoja iskustva i savjete vezano za temperature kod djece.
a u prilog dajem svoje licno iskustvo...

kroz licno iskustvo sam nebrojeno mnogo puta pomogla mladim mamama savjetima kako skinuti temperaturu djetetu.
prvo i osnovno je da se teperatura ne skida dok ne predje 38 stepeni. medjutim, ako je dijete kao sto sam ja bila, ali i sad u kasnim 20tim, osjetljivije na temperaturu i kad ona predje 38 odmah skace na 40, bez laganog prelaza onda je problem veci. naime, ja sam kao dijete imala visoke temperature jer se tijelo nije moglo boriti sa virusima ili upalama dugo vremena pa je moja mama imala mnoge probleme sa skidanjem iste.
najvaznije je da ne panicite jer i dijete to osjeti, vidi, cuje pa se sve komplikuje. pokusajte biti smireni jer to nije nista strasno. svi mi zivimo u gradovima ili mjestima gdje postoje ambulante, hitne pomoci, bolnice gdje u slucaju za nedajBoze uvijek dijete mozete odvesti.
iako vjerovatno znate i same, vazno je da sami ne dijagnosticirate nego da se obratite doktoru u slucaju bolesti djeteta i to posebno ako se jave neki bolovi ili visoka temperatura.
evo nekoliko varijanti koje su samostalno a nekad i u kombinaciji sa svim ostalim varijantama pomagale. nadam se da necete imati problema sa tim ali kako je to sasvim normalan dio odrastanja pretpostavljam da cete se susretati sa ovim problemom.

krompir - godinama sam sanjala isti san, mama mi stavlja kriske krompira ili ako ima vremena izrendani krompir na stopala. ovo za vrijeme ne mislim na njeno vrijeme vec na temperaturu koja je u mom slucaju rapidno rasla pa nije bilo vremena za gubljenje. znaci malo posoljeni krompir (isjecen ili izrendan) se stavlja u carape odrasle osobe zbog lakseg oblacenja. i mijenja se svakih pola sata do 45 minuta.
sirce - moja mama je meni na noge stavljala obloge sirce sa krompirom. nije ugodno ali pomaze. sirce se takodjer stavlja u omjeru 2:1 (mlaka voda:sirce) u neku posudu gdje dijete moze utopiti tabane i tako se drzi nekih pola sata do 45 minuta. vazno je da voda ne bude skroz hladna da ne dodje do drhtavice.
rakija - lagano masiranje potkoljenica i tabana sa rakijom takodjer je pomagalo.
hladni oblozi ili tusiranje - u ekstremnim slucajevima visoke temperature koja ne spada i pored svega poduzetog potrebno je dijete raskomotiti i istusirati nesto hladnijom vodom. znaci ne hladnom nego vodom temperature cca 33-35 stepeni da dijete ne bi dozivjelo sok jer kada ima temperaturu od 40 stepeni ova temperatura vode je prilicno "hladna".

dijete uvijek staviti na malo povisenu podlogu, da glava bude na visem u odnosu na kukove ali ne i sjedeci polozaj.

obavezno napominjem jos jednom, u slucaju da dijete pocne da mumlja, da prica nepovezano, da se trza kao da sanja obavezno odvesti najblizem doktoru.
naime kod mene je bio slucaj da nakon naglog skoka temperature postajem potpuno izgubljena, pocinjala sam "frfljati" i cak sam dva puta imala gusenja. to moze dovesti do temperaturnog soka organizma sto se obicno u narodu naziva i fras.

da napomenem, nisam ljekar niti medicinski radnik, govorim iz licnog iskustva i o slucajevima kad paracetamol nije pomagao. ove savjete uzmite sa rezervom, nemojte rizikovati vec ako se temperatura od 40 stepeni zadrzi do pola sata odvedite dijete u ambulantu.
Na vrh Go down
suncica

suncica


Broj komentara : 150
Age : 49
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

temperatura kod male djece Empty
KomentarNaslov komentara: Re: temperatura kod male djece   temperatura kod male djece EmptyThu Feb 28, 2008 11:54 am

Evo jedno vrlo svježe iskustvo

Sa 3 mjeseca moja cura je dobila gripu, ovu što je hrala zimus gradom, sa temperaturom koja se ne spušta paracetamolom jer tijelo jednostavno na njega ne reaguje.

Tu noć, kada nismo imali ni alkohola ni sirćeta a paracetamol nije pomagao, jedino što smo mogli uraditi je da je brišemo sa mlakom vodom. To bi odmah skinulo temperaturu jer logika iza toga je da tijelo isparava toplotu preko vode. Ali bi se ona i brzo vratila.

Znači stavili bi smo je u kadicu, u kojoj je bila voda temp oko 30 stepeni, i onda krpu namakali u vodu i trali je po tijelu. To se može uraditi i na jastuku za presvlačenje tako da se krpa umače u vodu i ona prelazi preko tijela, a najvažnije preko kičmenog stuba i oko sljepoočnica.

To isto se može raditi i sa alkoholom, ali u omjeru pola vode pola alkohola. Inače se alkohol i rakija ne preporučuju jer može doći do isparavanja alkohola što ošamuti bebu, ali kada se razblaži ona je ok. S tim da bebu odmah treba odnijeti u drugu sobu dok se ta ne izrači.

I na kraju jabukovo sirće (po mogućnosti domaće), koje nam je trajno pomoglo jer je ovo gore bilo sve trenutno spuštanje temperature. Kao što jale reče, omjer pola sirćeta, pola vode, i mi smo namakali čarapice i stavljali joj na noge. Nije došlo do izjedanja kože, ali kod osjetljivije djece mogu se nogice namazati nekom kremom. Na te čarapice od sirćeta onda se navuče još puno čarapica i umota u dekicu jer se nogice moraju utopliti da se dijete još više ne prehladi. Čarapice se mjenjaju čim se osuše.

I briasnje vodom/alkoholom također treba raditi u dobro zagrijanoj prostoriji da ne napravite još gore stanje.
Na vrh Go down
jale

jale


Broj komentara : 207
Age : 45
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

temperatura kod male djece Empty
KomentarNaslov komentara: Re: temperatura kod male djece   temperatura kod male djece EmptyThu Feb 28, 2008 12:06 pm

hvala suncice I love you

moram napomenuti i ja da je u slucaju da koristite alkohol vodite racuna o kolicini i o stepenima jer se u djeciji organizam putem koze unosi isti.
takodjer da napomenem jos jednom: dijete se uvijek masira odozgo prema dole a vezano za temperaturu vode kojom se dijete masira ili tusira - kao sto suncica rece - mora biti dobro ugrijana prostorija a voda ne hladna da ne bi doslo do pothladjivanja ili temperaturnih sokova.
Na vrh Go down
Sponsored content





temperatura kod male djece Empty
KomentarNaslov komentara: Re: temperatura kod male djece   temperatura kod male djece Empty

Na vrh Go down
 
temperatura kod male djece
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Sve o našim MALIŠANIMA :: ZDRAVLJE :: Zdravlje djece-
Idi na: