Sve o našim MALIŠANIMA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sve o našim MALIŠANIMA

Dobrodošli na forum za mame i bebe
 
HomeHome  TražiTraži  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima

Go down 
+7
Srdjan Pavlovic
kikiriki
suncica
bince
lejla
Luna
jale
11 posters

Da li ste za ili protiv hodalica?
za
Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Vote_lcap10%Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Vote_rcap
 10% [ 1 ]
protiv
Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Vote_lcap50%Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Vote_rcap
 50% [ 5 ]
ne znam
Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Vote_lcap20%Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Vote_rcap
 20% [ 2 ]
i za i protiv
Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Vote_lcap20%Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Vote_rcap
 20% [ 2 ]
Ukupno glasova : 10
 

AutorPoruka
jale

jale


Broj komentara : 207
Age : 45
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Empty
KomentarNaslov komentara: Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima   Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima EmptyThu Feb 28, 2008 12:09 pm

Svakako voljela bi da napisete i zasto ste dali odredjeni odgovor.

ja sam licno za hodalice ali svakako u umjerenom vremenskom periodu. jer naime postoje razlicite teorije o tome kako su ovakva pomagala losa za motoricki razvoj djece a ja mislim da povremeni "boravak" u ovakvim pomagalima nije toliko negativan koliko se o tome pise.
Na vrh Go down
Luna
Admin
Luna


Broj komentara : 156
Age : 38
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-18

Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima   Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima EmptyThu Feb 28, 2008 12:59 pm

ja sam neki dan pricala sa jednim fizioterapeutom i kaze da mu nenormalno puno djece dolazi na korekcije jer su krivo prohodali.
evo jedan primjer iz moje okoline:
pametna mama je dijete od nepunih 6 mjeseci stavila da hoda u hodalicu i jos se ponosi kako joj dijete super hoda. A malac jadan se bori, na vrhovima prstiju "hoda".
treba znati razliku kad je djetetov mozak zreo za hodanje a kad nije.
jer mi hodamo mozgom, ne nogama. Mozak je taj koji mora biti zreo da bi nogicama poslao komandu, digni nogicu, pomjeri je, spusti je, ne znam digni stopalo i sve ono sto jedan normalan korak sadrzi.
a s druge strane, roditelji sada djecu stavljaju prerano u hodalice ne vodeci racuna ni o njihovim kostima jesu li dovoljno razvijene i da li uopce mogu podnijeti taj "teret" tijela.
a treca situacija je da ga stavljaju u to jer imaju kontrolu nad njim i nece se ozlijediti. Znaju gdje je, i kako je.

ali zapravo je dokazano da se djecija inteligencija razvija dok puzu, pa istrazuju. a moje misljenje je da dijete treba pustiti da samo prohoda, onda kada je ono spremno za to, a nista ne treba forsirati.
Na vrh Go down
https://malisani.bosnianforum.com
lejla

lejla


Broj komentara : 250
Age : 42
Mjesto : Amerika
Registration date : 2008-02-20

Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima   Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima EmptyThu Feb 28, 2008 11:40 pm

ja sam glasala PROTIV, jer mislim da smo danas postali toliko lijeni da nudimo svojoj djeci prirodan rast i susret sa okolinom.

Ja to zovem LIJENA MAMA SINDROM... stvarno.. kad odem kod jedne cure i vidim sobu njene curice koja je pretrpana igrackama i gluparijama padnem u nesvijest.. nemam vise sta da joj kupim da je obradujem. Skontala sam da je mama LIJENA da dijetetu pomaze da razvija svoje umne sposobnosti pa mu natrpala igracaka do plafona da se zabavi.

Tako i sa tim hodalicama.. sjedi dijete tu da se nemoram brinut i jos upali TV...
Na vrh Go down
jale

jale


Broj komentara : 207
Age : 45
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima   Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima EmptyFri Feb 29, 2008 1:18 pm

u potpunosti se slazem sa vama dvjema, ali eto ja nisam potpuni protivnik jer mislim da ako provede nekih petnaestak minuta u hodalici dnevno nece joj nista biti. confused jer evo primjer, ja sam imala problem kao mala, nisam htjela da puzem, samo sam se valjutala i nakon 2 mjeseca mama je kupila hodalicu i pomalo me stavljala (moja mama ima diskus herniju na 2 mjesta pa joj je prilican problem bio da me non stop, ne mislilm nikako, uci u polu stojecem polozaju da hodam). ja sam prohodala nakon 2 sedmice... i nikad nisam imala problema sa hodanjem, ledjima itd dok nisamm pocela raditi Smile
Na vrh Go down
bince

bince


Broj komentara : 41
Age : 41
Registration date : 2008-02-21

Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima   Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima EmptyFri Feb 29, 2008 3:14 pm

jale (citat):
u potpunosti se slazem sa vama dvjema, ali eto ja nisam potpuni protivnik jer mislim da ako provede nekih petnaestak minuta u hodalici dnevno nece joj nista biti. confused jer evo primjer, ja sam imala problem kao mala, nisam htjela da puzem, samo sam se valjutala i nakon 2 mjeseca mama je kupila hodalicu i pomalo me stavljala (moja mama ima diskus herniju na 2 mjesta pa joj je prilican problem bio da me non stop, ne mislilm nikako, uci u polu stojecem polozaju da hodam). ja sam prohodala nakon 2 sedmice... i nikad nisam imala problema sa hodanjem, ledjima itd dok nisamm pocela raditi Smile

Potpisujem!
Na vrh Go down
Luna
Admin
Luna


Broj komentara : 156
Age : 38
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-18

Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima   Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima EmptyFri Feb 29, 2008 6:37 pm

jale, niko nije ni rekao da ti ne trebas i ne smijes stavljati svoju bebaru u hodalicu.
Svaka mama zna sta je najbolje za njeno dijete, ali ako ce to biti 15 min dnevno onda neka bude 15 jer zaista joj moze nastetiti ako bude vise.
Dijete svakako razvija inteligenciju tako sto puze, ne sam cin puzanja nego zato sto mu je tako sve na dohvat ruke, sve moze da prepipa, sve moze da osjeti, a to je djeci u tom peridou najpotrebnije.

moram se sloziti sa lejlom oko njenog fantasticnog naziva sindroma lijene mame, zaista je tako, djeci nude igracke koje nisu didakticke, djeca s mamama gledaju spanske sapunice umjesto da crtaju i tako razvijaju finu motoriku (recimo da to mogu raditi).

Ti si jedna svakako zainteresirana mama i ja mislim da je tvoja curica sretna i presretna pa joj mama toliko pita i toliko se interesuje za sve.
Covjek samo mora biti otvoren za nove mogucnosti u zivotu, a ne treba biti rob navika nasih mama koje su nas odgajale u to vrijeme kad pola od ovih stvari nije ni bilo izmisljeno niti se o tome pricalo.
Ovdje govorim o onim mamama koje nazalost tako odgajaju djecu, hop u hodalicu da ja mogu na miru popiti kafu s komsinicom i usput doznati je li Hose Armando brat svojoj najvecoj ljubavi u zivotu, a na kraju se ispostavi da je usvojen. Uh, tezak zivot haha
Na vrh Go down
https://malisani.bosnianforum.com
suncica

suncica


Broj komentara : 150
Age : 49
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima   Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima EmptyFri Feb 29, 2008 8:33 pm

ja sam još davno glasala protiv ali nikako da stignem da napišem zašto.

na internetu možete pročitati da je hodalica jedna od najopasnijih "igračaka" za djecu jer im omogućava nesmetan pristup svim opasnostima u kući, uključujući vrele radijatore, ormariće i ladice, šalter za struju itd. i ono najgore, u kućama u kojima to ima, stepenice.
dječiji mozak još nije razvijen da može shvatiti kada mu kažeš NE ili da je nešto opasno ili da se negdje ne približava te su time mogućnosti za ozljeđivanje veće.

druga stvar, dr. ismet gavrankapetanović, kažu ponajbolji dr za dječije kukove je meni rekao da dijete ni pod razno ne stavljam u hodalicu, dubak ili one gaće što vise na tregerima i u kojima djeca mogu skakati (ne znam kako se to zove) jer iako kontrola kukova pokaže da je sve ok, stanje se može pogoršati ako se dijete stavlja u to.

a i moje intimno mišljenje je da stavljati dijete u hodalicu da hoda prije nego je prirodno počelo, odnosno dovoljno stasalo da se oslanja na noge nije nikako ok.
Na vrh Go down
jale

jale


Broj komentara : 207
Age : 45
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima   Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima EmptyFri Feb 29, 2008 8:58 pm

luna, vjeruj mi da ima mnogo mama koje jedva cekaju da dijete stasa za hodalice da bi mogle na miru da mahalaju okolo Smile
suncice, potpuno si u pravu za opasnosti koje vrebaju za djecu u hodalicama, ali eto opet moram brbljati o tome da je nas stan potpuno prilagodjen za hodalice (ima samo 2 praga) i da su sve uticnice na nizem nivou i sve imaju one zastite Smile ali eto, lunin i lejlin komentar za lijene mame vazi i za te opasnosti jer opet kazem hodalica je pomocno sredstvo za povremeno "druzenje" sa djetetom na nogama Smile
Na vrh Go down
kikiriki

kikiriki


Broj komentara : 85
Age : 48
Mjesto : sarajevo
Registration date : 2008-02-22

Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Empty
KomentarNaslov komentara: u principu sam protiv, ali....   Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima EmptyTue Mar 04, 2008 1:43 pm

Ja sam, u principu, protiv hodalice. Prvo dijete stavljala sam neko vrijeme u hodalicu, i svima je bilo jako interesantno to kako on "fura" kroz kucu. Medjutim, kad sam shvatila da beba ima sedam mjeseci i nema pojma kako se puze, hodalicu sam proslijedila onima koji su bili zainteresovani. Drugo dijete nisam nikada stavila. Medjutim, razumijem i tzv. "lijene mame". Ne govorim ovdje o majkama koje ispijaju kafe, puse cigare i gledaju sapunice s komsinicama, dok dijete satima "cami" u hodalici. Neke majke su, jednostavno, preopterecene. Prije nego sam dobila svoju djecu, desavalo mi se cesto da kritikujem svoje prijateljice zbog odredjenih postupaka prema djeci, zbog ponasanja djece prema njima i sl. S vremenom vidim da i sama cesto dodjem u slicne situacije. Onda se sjetim te i te prijateljice u istoj situaciji. Vidim da ipak treba neke stvari prozivjeti ( i prezivjeti) da bi se mogao donijeti konkretan sud. Znaci, jedno je komentarisati zivot na osnovu onoga sto pise u knjigama, i to kad je covjek (zena!) naspavana, odmorna! Mozak i tijelo u stvarnosti funkcionisu malo drugacije. Zamislite situaciju: djete place po cijelu noc jer ima temperaturu i zacepljen mu je nosic. I tako nekoliko noci zaredom. Otac radi, rano ustaje i ide na posao, ne dezura bas uz bebu po cijelu noc. Mama je i po danu sama jer i njena mama i svekrva rade, a teta koja joj pomaze (ukoliko postoji!) se razbolila pa ne dolazi da pomogne. Horor! Kome tad pada na pamet ultrazvuk kukova ili nesto slicno. Daj samo hodalicu, ljuljacku, bilo kakvo pomagalo da spustim dijete s ruku i odmorim se bar pet minuta. Savjest je tada vec u polusnu... zzz
Na vrh Go down
Luna
Admin
Luna


Broj komentara : 156
Age : 38
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-18

Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima   Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima EmptyTue Mar 04, 2008 2:24 pm

kikirikice slazem se s tobom!
Na vrh Go down
https://malisani.bosnianforum.com
Srdjan Pavlovic

Srdjan Pavlovic


Broj komentara : 41
Age : 45
Mjesto : Vojvodina
Registration date : 2008-02-23

Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima   Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima EmptyFri Mar 07, 2008 8:09 pm

ja sam glasao protiv iz prostog razloga sto 99,99999% ljudi koje znam su odrasli bez
"hodalice" i danas hodaju sasvim normalno Smile

A i dodatni razlog -

Mislim da stavljanje deteta u hodalicu na neki nacin remeti stvaranje "prirodnih" sema pokreta u
senzornom repertoaru shema pokreta (u mozgu) koji posledicno utice i na planiranje i izvodjenje samih
pokreta (preko senzo-motorne sprege). Naime - detetu se samo TRENUTNO "pomaze da hoda", ali ono dok tako "hoda" stice
nerealne senzorne sheme , odnosno nerealne informacije - kao prvo sopstvene tezine, ravnoteze, itd...
Nerealne u smislu da su senzorne informacije o sopstvenom stanju tela i angazovanja neophodnih za
cin hodanja jednostavno uslovljene samom hodalicom i tako se razvijaju, a nema prirodnog "feedbacka"
koje bi dalo okruzenje bez te hodalice i "stavilo detetu do znanja" - Aha - ovako stvarno gravitacija
utice na moj pokret, aha - ovoliko mi je stvarno potrebno snage da izvedem ovaj pokret, aha -
ovoliko zaista moga da ispruzim nogu.... itd. Znaci, hodalica stvara nerealno okruzenje u smislu
da menja faktore sredine bitne za razvoj detetovih pokreta - uticaj gravitacije prvenstveno,
uticaj na kompenzatorni rad ruku pri hodanju, itd, da ne navodim sve.

Dete koje nauci da hoda u hodalici je naucilo da hoda u hodalici, ali nikako nije naucilo da hoda.

Naravno i prica sa mijelinizacijom pojedinih nerava i spremnosti deteta da uci neku
(pa i motoricku) aktivnost isto je tako bitna prica i to utoliko bitnija ukoliko se
hodalica upotrebljava u vreme koje se manje poklapa sa detetovim prirodnim
tokom sticanja potencijala (u smislu zrele organske osnove) za neku aktivnost.
Na vrh Go down
http://www.defektologija.net/phpBB2
3xmama

3xmama


Broj komentara : 33
Age : 50
Registration date : 2008-02-21

Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima   Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima EmptyMon Mar 10, 2008 12:39 pm

ja sam glasala za opcuju ne znam
prvo di jete nikad nije bilo u hodalici a jer je rodjne karlicnim putem i tad mu je poremecen malo jedan kuk
tako da je non stop bio na kontrolama i kasno je prohodao
drugo dijete je bilo u hodalici ali toliko da bih mogla otici u wc, ili zacas napraviti rucak i to tek nakon 8 mjeseci kad se pocela dizati uz namjestaj
trece dijete nije bilo do sad u hodalici ali od rodjenja ima problem sa desnim stopalom (stopalo ide vise van), vodila ga na ortopediju i doticni doktor se izderao na mene zasto dopustam djetetu od nepunih 9 mjeseci da ustaje sam i sam se oslanja na noge
jer po njemu nebi smio da se oslanja do 12 mjeseci a da prohoda prije 15 mjeseci Shocked
shvatam ja covjeka do neke granice ali sva djeca nisu ista i nemozes se striktno drzati svega sto pise u knjizi
jer svako dijete je prica za sebe i za svako dijete bi trebala da bude napisana jedna knjiga
neznam dal cu ga stavljat u hodalicu sad kad se poceo dizati uz stvari jer sam nekako sigurnija da iz hodalice nece pasti dok ja odem u wc
a sto se tice uticnica, cvjeca, i razno raznih opasnosti tomi je vec odavno sve zasticeno jer ja u stanu imam 2 mala istrazivaca cheers
Na vrh Go down
lejla

lejla


Broj komentara : 250
Age : 42
Mjesto : Amerika
Registration date : 2008-02-20

Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima   Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima EmptyMon Mar 10, 2008 8:12 pm

scratch
Ja tog tvog doktora,... cuj sto pustas dijete da se oslanja na svoje VLASTITE noge sto mu je Bog dao hahahahah Zao mi je sto imas tih problema, ali nadji doktora koji je fin a ne onaj koji ce te ruziti!!!
Na vrh Go down
jale

jale


Broj komentara : 207
Age : 45
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima   Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima EmptyWed Mar 12, 2008 6:47 pm

kratak komentar na 3xmama:
moja malena je po rodjenju imala iskrivljeno stopalo prema unutra. vjezbama koje nisam provodila bas stalno je sve to sredjeno i receno mi je (na orotpediji u opcoj bolnici) da je sad sasvim sve uredu jer joj se tetive dobro razvijaju i petna kost je razvijena sto je najvazinije a da ce se to iskretanje koje je sad minimalno definisati u pravilan polozaj kad dijete pocne hodati.
mozda da ipak dijete odvedes nekom drugom ortopedu...
Na vrh Go down
itsme

itsme


Broj komentara : 63
Mjesto : prokleta je Amerika
Registration date : 2008-02-21

Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima   Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima EmptyMon Mar 31, 2008 10:16 pm

Citat :
Medjutim, razumijem i tzv. "lijene mame". Ne govorim ovdje o majkama koje ispijaju kafe, puse cigare i gledaju sapunice s komsinicama, dok dijete satima "cami" u hodalici. Neke majke su, jednostavno, preopterecene.

Ja sam glasala i za i protiv. Ja sam jedna od ovih "lijenih" mama koje nisu imale ama bas nikoga ko bi im mogao pricuvati djete dok one:
peru sudje, odu u WC, prave rucak...

Mi nismo imali hodalicu zbog svih tih negativnih strana o kojima ste vi prije mene vec pisali. Imali smo nesto sto se ovdje zove Exersaucer, to je ono cudo sto djete u njemu sjedi i moze se samo okretati oko sebe, ali ne moze u tome hodati. http://www.amazon.com/Evenflo-6161649-Exersaucer%C2%AE-Mega-Circus/dp/B000BKTEYC
Koristili smo ga samo kada se "moralo".
Na vrh Go down
suncica

suncica


Broj komentara : 150
Age : 49
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima   Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima EmptyMon Mar 31, 2008 10:27 pm

itsme (citat):

Ja sam glasala i za i protiv. Ja sam jedna od ovih "lijenih" mama koje nisu imale ama bas nikoga ko bi im mogao pricuvati djete dok one:
peru sudje, odu u WC, prave rucak...

ja problem WC-a, ručka i suđa rješavam sa Baby Einsteinom Very Happy
Na vrh Go down
Willma

Willma


Broj komentara : 11
Age : 47
Registration date : 2009-01-04

Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima   Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima EmptySun Jan 04, 2009 1:35 am

Ja sam glasala za ''ne znam'' jer stvarno ne znam, i i dalje ne znam posle procitanih postova... Mislim da ni sa jednom spravom ne treba preterivati, i ne moze da skodi.
Na vrh Go down
http://zenski-svet.com
coka




Broj komentara : 93
Age : 47
Mjesto : vojvodina
Registration date : 2008-03-17

Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima   Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima EmptySun Jan 04, 2009 11:13 pm

definitivno protiv!
dete se refleksno odguruje o podlogu, iliti "hoda" a za to nije spremno...
s druge strane, automatski provodi manje vremena na ravnoj podlozi i ne uvezbava druge vazne pokrete, vazne izmedju ostalog i za pojavu hoda...
(nedostaje mi jedan polozen ispit da bih se mogla nazvati defektologom, ali smatrajte ovo besplatnim strucnim savetom Smile )
Na vrh Go down
lejla

lejla


Broj komentara : 250
Age : 42
Mjesto : Amerika
Registration date : 2008-02-20

Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima   Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima EmptyTue Jan 06, 2009 8:48 pm

ja jos nisam stavila Ajlu u hodalicu nit namjeravam Smile
Na vrh Go down
lejla

lejla


Broj komentara : 250
Age : 42
Mjesto : Amerika
Registration date : 2008-02-20

Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima   Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima EmptyTue Jan 06, 2009 8:56 pm

Meni uopste nije TOLIKI problem ako moram sudje oprati otici u WC i slicno. Ja imam onu "bouncing chair" to je kao neka stolica za bebe ali je vise polozena da beba lezi nego sto sjedi.. nekako izmedju. Isto tako je znam staviti na pod i ona razgleda izgra se i slicno. Mislim da postoje bolje opcije osim hodalice. A coka to si u pravu, dijete se refleksno odbija nogama. Moja Ajla hoce da poludi kad je drzim uspravno a ona dodiruje tabanima nesto.. sve hoce da ide negdje, pruza nogice kao da koraca... slatki su skroz .. jos kad uvrcu nozne prste pa se oslanjaju na njih hahahah
Na vrh Go down
Sponsored content





Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima   Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima Empty

Na vrh Go down
 
Vas stav o hodalicama i slicnim pomagalima
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Sve o našim MALIŠANIMA :: ZDRAVLJE :: Zdravlje djece-
Idi na: