Sve o našim MALIŠANIMA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sve o našim MALIŠANIMA

Dobrodošli na forum za mame i bebe
 
HomeHome  TražiTraži  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Rižine pahuljice

Go down 
+3
Dida
kikiriki
suncica
7 posters
AutorPoruka
suncica

suncica


Broj komentara : 150
Age : 49
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Rižine pahuljice Empty
KomentarNaslov komentara: Rižine pahuljice   Rižine pahuljice EmptySun Mar 02, 2008 11:15 pm

Kako već negdje napisah, meni je vrijeme da razmišljam o uvođenju čvrste hrane.
Ja se furam na metodologiju jedne UK babice, ali sam i na mnogo mjesta pročitala da je najbolje početi sa tzv Baby rice, ili ti u našem prijevodu, rižine pahuljice.

Tragala sam na internetu, uključujući rodu, info o tim rižinim pahuljicama i vidim da su mnogi protiv Rižolina (iako na kutiji piše da nema šećera). Našla sam na netu da postoje Hippove rižine pahuljice ali one imaju 7 gr šećera na 100 gr, a na rodi spominju i neke Milupine, ali opet na njihovom webu vidim da tu ima svega pored rižinih pahuljica.

Imate li kakvo iskustvo glede ovoga? Da li postoje neke organske rižine pahuljice po ovim prodavnicama zdrave hrane, gdje je u pitanju samo sušena riža bez ičega? Negdje na rodi se spominje i da mame melju rižu i onda je kuhaju u vodi? Je li to prihvatljiva varijana?

Svaka ideja je dobro došla.
Na vrh Go down
kikiriki

kikiriki


Broj komentara : 85
Age : 48
Mjesto : sarajevo
Registration date : 2008-02-22

Rižine pahuljice Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rižine pahuljice   Rižine pahuljice EmptyMon Mar 03, 2008 11:50 am

Suncice, imas u Merkatoru ekspandirane rizine pahuljice, mozda je to ono sto trazis...ne znam ko ih proizvodi, cini mi se da su iz bio uzgoja, ali, provjeri... Inace, cini mi se da je najbolje napraviti griz od integralne rize. Isproban recept: Riza se ispere, ocijedi i stavi u rernu na 50°C da se susi, par sati, povremeno se provjerava i mijesa. Kada se dobro isusi i ohladi, samelje se u elektricnom mlinu za kafu. Dobije se, znaci, malo grublji prah, koji se kasnije, prema potrebi, kuha u vodi. Mozes skuhati vecu kolicinu i ostaviti u frizider. S tim grizom mozes kasnije praviti kombinacije, razne hapice: dodati pasiranu pecenu jabuku ili neko drugo voce ili povrce. Very Happy
Na vrh Go down
Dida

Dida


Broj komentara : 76
Age : 48
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-26

Rižine pahuljice Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rižine pahuljice   Rižine pahuljice EmptyMon Mar 03, 2008 4:56 pm

Ja sam mojoj bebi za prvi obrok napravila obicnu rizu dobro dobro skuhanu koju sam ispasirala i dodala malo svog mlijeka. Naravno nije bila odusevljena s tim ali je pojela mozda kasicu, dvije sto za prvi put i nije lose. A sljedece sto sam joj dala bila je kuhana mrkvica u koju sam takodje dodala svog mlijeka i mislim da joj se vise svidjelo od rize ( i danas uopste nije ljubitelj rize mada joj pokusavam davati obzirom da je zdrava)
Na vrh Go down
suncica

suncica


Broj komentara : 150
Age : 49
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Rižine pahuljice Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rižine pahuljice   Rižine pahuljice EmptyMon Mar 03, 2008 7:42 pm

kikiriki, možeš li mi reći otprilike koja mjera ide rižinog praha i vode? i ja sam upravo kupila integralnu rižu i baš mislila to praviti. a još me interesuje što je stavljaš u rernu. čitala sam nešto na rodi o tome i tamo piše da je samo samelju u mlinu bez stavljanja u rernu.

thnx
Na vrh Go down
kikiriki

kikiriki


Broj komentara : 85
Age : 48
Mjesto : sarajevo
Registration date : 2008-02-22

Rižine pahuljice Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rižine pahuljice   Rižine pahuljice EmptyTue Mar 04, 2008 1:06 pm

Da ti pravo kazem, ja ne znam tacnu mjeru. Bitno je da ne bude previse gusto, uzmi u obzir da riza nabubri u vodi, pogotovo integralna. Taj recept sam ustvari cula od jedne starije prijateljice koja je rodila u ratu i, kako nije imala svog mlijeka, a ni adaptiranog, bebi je pravila hapu sa tom rizom. U rernu se stavlja zato sto se prethodno dobro ispere pa je potrebno i da se dobro isusi kako bi duze stajala. Mozda sam preopterecena, ali ja uvijek operem namirnice, pa i rizu prije kuhanja.
Na vrh Go down
suncica

suncica


Broj komentara : 150
Age : 49
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Rižine pahuljice Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rižine pahuljice   Rižine pahuljice EmptyTue Mar 04, 2008 6:52 pm

e hvala. poslije sam skontala da bi to moglo biti to Smile
danas sam slucajno nasla u apoteci u robotu hrasno pahuljice od smeđe riže. samo pahuljice bez ikakvih dodataka.
pa ću i to ptobati.
Na vrh Go down
lejla

lejla


Broj komentara : 250
Age : 42
Mjesto : Amerika
Registration date : 2008-02-20

Rižine pahuljice Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rižine pahuljice   Rižine pahuljice EmptyWed Mar 12, 2008 2:14 am

Suncice, moje misljenje je da jako puno proizvoda u prodavnicama su previse "preparirani" i "procesovani". Ako mozes napraviti svoju domacu varijantu bolje je za bebu. Povrce isto tako (po mom misljenju) je odlican uvod u cvrstu hranu... jer bas moras paziti na secer i sol, pa je najbolje zasad praviti svoje. Isto tako znam da kravlje mlijeko nije bas naj naj, ali zato kozije mlijeko je odlicno za crijeva.
Na vrh Go down
jale

jale


Broj komentara : 207
Age : 45
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Rižine pahuljice Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rižine pahuljice   Rižine pahuljice EmptyFri Mar 14, 2008 10:42 pm

evo da prijavim da sam i ja kupila rizolino jer nema glutena, a moja komsinica kojoj je ovo trece dijete juce je dala svojoj bebari par kasikica nestle rize (isto za bebe) i kaze da je mnogo ukusnija i da je njen maleni pojeo i jos plakao kad je odnijela zdjelicu jer je evidentno htio jos. njen maleni i moja curka su rodjeni na isti dan imali su istu tezinu i duzinu pri porodu Laughing a zivimo na istom spratu (bice tu i ljubavi ko da gledam Laughing )
mislila sam da je rano ali sto ona kaze, i ja sam to primjetila a i procitala o tome, oni imaju sve predispozicije za povremeno ubacivanje takve hrane jer pravilno drze glavu, imaju refleks gutanja.

pokusacu od ponedjeljka Smile

sta vi mislite o tome? mislim na uvodjenje takve ishrane jedan obrok dnevno...
Na vrh Go down
suncica

suncica


Broj komentara : 150
Age : 49
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Rižine pahuljice Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rižine pahuljice   Rižine pahuljice EmptyFri Mar 14, 2008 11:37 pm

ja danas isto u merkatoru gledam te rize, izmedju ostalog rizolino i tu nestle rizu, a u ponudi je bila i hipp riza. Ja se furam na jednu englesku knjigu kako se uvodi dohrana i tu pise da se počinje sa rižom (baby rice), zato mi je stalo da i ja tako uradim. E sad, taj baby rice je upravo ova kupovna kašica od riže jer ima u sebi dodano željezo, a kod beba se od 6 mj naglo smanjuju zalihe željeza.

Uglavnom, ja sam prije kupila integralnu rižu al natura u DM-u i poslije sam našla u robotu Hrasno u apoteci pahuljice od smeđe riže što mislim spravljati i davati ovako kako mi je napisala kikiriki a i ja sam u međuvremenu našla ovaj srpski sajt baby kuvar pod recepti/zitarice ]http://www.kuvarica.net/jelovnik/baby.html#5-6mesec[/url]

ali sam kontala zašto ne i ove pripremljene mješavine alal Rižolino isl. uglavnom, možda sam freak ali sam danas uzela i ovu Nestle-ovu rižu jer ima više vitaminskih dodataka od Rižolina a u odnosu na Hip rižu pravi se sa mlijekom i nema dodanog šećera. Ni rižolino nema šećera prema deklaraciji.

Uglavnom, kod mene u kući riža u raznim oblicima, sad samo čekamo kraj mjeseca pa da počnemo.

Iskreno, pravo sam uzbuđena bounce

a što se tiče mog mišljenja o uvođenju dohrane prije 6 mjeseci ako za to nema valjanog razloga, ja sam protiv a razloge imaš pod temom dojenje/zašto je važno isključivo dojiti prvih 6 mjeseci. i moja cura ima "sve predispozicije za povremeno ubacivanje takve hrane jer pravilno drze glavu, imaju refleks gutanja" i osim toga gleda me ko čudo kada jedem nešto i kao da me proždire očima...ali ipak mislim čekati još malo
Na vrh Go down
jale

jale


Broj komentara : 207
Age : 45
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Rižine pahuljice Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rižine pahuljice   Rižine pahuljice EmptySat Mar 15, 2008 12:58 am

moja cak i bali i oblizuje se dok me gleda kako jedem Laughing Laughing

ma ne zuri mi se pricekacu barem da napuni puna 4 mjeseca
Na vrh Go down
kikiriki

kikiriki


Broj komentara : 85
Age : 48
Mjesto : sarajevo
Registration date : 2008-02-22

Rižine pahuljice Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rižine pahuljice   Rižine pahuljice EmptyMon Mar 17, 2008 12:14 pm

Jale, i ostale mamice! Nemojte vjerovati bas svemu sto procitate u "engleskim" ili drugim knjigama. Nemojte vjerovati ni meni bas sve Rolling Eyes . Samo saslusajte moje rijeci, iz iskustva (evo nje, opet pametuje tongue ) Mozete slobodno dati bebicama da okuse hranu koju vi i ostali ukucani jedete!!! Ne kazem da ih nahranite time, ali nista im nece biti ako samo probaju razlicite okuse "prave hrane". Inace, moza vam se desiti da nakon isteka 6 mjeseci iskljucivog dojenja, dijete nece da jede! Toliko. Love you I love you
Na vrh Go down
suncica

suncica


Broj komentara : 150
Age : 49
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Rižine pahuljice Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rižine pahuljice   Rižine pahuljice EmptyMon Mar 17, 2008 3:54 pm

ima istine i u tome što kažeš. prijateljica me je slično posavjetovala jer se njoj desilo da maleni koji danas ima 3 godine neće ništa da jede drugo osim onoga što je probao do godinu dana. uvođenje nove hrane jednostavno kod njega ne pali.

kako treba odvagati sve tako i to Smile
Na vrh Go down
3xmama

3xmama


Broj komentara : 33
Age : 50
Registration date : 2008-02-21

Rižine pahuljice Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rižine pahuljice   Rižine pahuljice EmptyTue Mar 18, 2008 11:48 am

ja sam ovom najmladjem dohranu pocela uvoditi sa nepunih 5 mjeseci koliko sma ga i dojila (mlijeka nestalo Sad )
rizolino i slicne rizine pahuljice sam mu stavljala u kasice da ih malo zgusnem
on sad jede svu hranu koju jedemo i mi ali s tim sto mu ne solim i ne stavljam zacine u nju, vec kad kuham namirnice prije nego sto cu dodati zacine i sol ja njemu izvadim i nas obrok zavrsim
samo kad je ovako spremljeno hoce pojesti i meso, ribu, krompir a prije nije htio ni pod razno
tako kao sto rece kikiriki treba im dati da probaju sto vise namirnica jer svako dijete je individua i ne mozes svakom djetetu davati hranu kao po knjizi
ja sma misljenja da kako smo i mi razliciti takva su i djeca
ovo me je naucilo iskustvo jer ih imam 3 koji se razlikuju ko nebo i zemlja
ni po hrani, ni po tmeperamentu, ni po naravi nisu nimalo slicni
Na vrh Go down
jale

jale


Broj komentara : 207
Age : 45
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Rižine pahuljice Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rižine pahuljice   Rižine pahuljice EmptyTue Mar 18, 2008 1:46 pm

najiskrenije, kao novopecena mama koja nema iskustva, mislim da treba pratiti dijete i znakove koje daje za sta je spremno. mozda grijesim ali mislim da je i kod njih razvijen neki instinkt.
ja cu slijedece sedmice poslije vakcina poceti sa jednim obrokom rizinih pahuljica ako bude htjela.
pa polako svaki mjesec uvoditi nesto dok ne napuni 6 punih mjeseci pa cemo onda poceti sa "pravom" hranom.
mene sad interesuje koja hrana se daje djeci? znam da mora biti bez glutena, ali sta i kako pripremiti recimo 6tomjesecnoj bebi? jer naime mi cemo preseliti preko ljeta na vikendicu jer ce je cuvati moja mama a tamo imamo bastu pa cemo imati domace proizvode Laughing

hajde iskusne mame pomagajte
Na vrh Go down
3xmama

3xmama


Broj komentara : 33
Age : 50
Registration date : 2008-02-21

Rižine pahuljice Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rižine pahuljice   Rižine pahuljice EmptyTue Mar 18, 2008 1:50 pm

super kad ce te imati svoj vrt cheers
pa skuhas mrkvu i onda u blender i dobijes kasicu i to joj ponudi, tako i karfiol, brokule, krompir
a od voca jabuku, bananu, krusku, kajsiju, breskvu sve u blender i ispasiras i ponudis
poslije mozes kombinovati po dvije namirnice i dodavati i malo rizinih pahuljica
a ako te zanima ja mogu staviti i koji recept kko sm svom svrci pravila Wink
Na vrh Go down
jale

jale


Broj komentara : 207
Age : 45
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Rižine pahuljice Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rižine pahuljice   Rižine pahuljice EmptyTue Mar 18, 2008 1:58 pm

you rock da 3xmama, da!!!
hvala mnogo!!!!!
Na vrh Go down
suncica

suncica


Broj komentara : 150
Age : 49
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Rižine pahuljice Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rižine pahuljice   Rižine pahuljice EmptyTue Mar 18, 2008 3:09 pm

Na vrh Go down
3xmama

3xmama


Broj komentara : 33
Age : 50
Registration date : 2008-02-21

Rižine pahuljice Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rižine pahuljice   Rižine pahuljice EmptyTue Mar 18, 2008 5:33 pm

evo par recepata i ja sam ih prikupila po drugim forumima i probala cheers

1. U 1dcl vode skuhati 2 kasike pure (palente), dodati malo mlijeka (koje dijete koristi tj jede), i malo maslinovog ulja

2. u vodi kuhati 30 gr rize, mrkvu kuhati na tihoj vatri i upola kuhanoj mrkvi dodati jabuku i nastaviti kuhati dok sve ne omeksa.Procjediti mrkvu i jabuku, procjediti rizu i sve sjediniti, i propasirati

3. jednu mrkvicu, jedan krompir i pola tikvice skuhati i u to ukuhati kasiku pure ili rizinih pahuljica i umiksati a na kraju dodati malo maslinovog ulja

4. staviti malo maslaca da se rastopi, pa na to dodati karfiol i brokulu i malo proprziti samo da upije se iris maslaca, dodati vode i dodati malo krompira.Kad se sve skuha usitiniti viljuskom ili izblendati

5.skuhati supu od telecih kostiju, na to dodati zamrznuto povrce za supu (karfiol, mrkva, persun i paradjaz) i jedan krompir. Kad se povrce skuha ispasirati i dodati malo maslinovog ulja a i ne mora

6. oguliti 1-2 mrkvice i staviti da se kuha u 3 dcl vode.Kad mrkva omeksa dodati 3 kasike pure ili rizinih ili kukuruznih pahuljica i kuhati 2-3-minute.Ako je previse gusto moze se dodati malo mlijeka ili prokuhane vode

7. natopiti u vodi proso i ostaviti da stoji neko vrijeme, procijediti ga i ponovo oprati i staviti da se kuha
karfiol. brokule, mrkvu (moze i spinat a i nemora) kuhati na malo vode.Kad se sve skuha sjediniti s prosom i izblendati

8. skuhati proso s malo vise vode, u drugoj serpi skuhati pilece bijelo meso, karfiol, brokulu i mrkvu.Meso i povrce izmiksatii pomjesati sa prosom

9.isjeci pileci file i malo ga proprziti na maslinovom ulju, dodati mrkvu, jos malo dinstati.Dodati jednu soljicu rize, vode i pustiti da se kuha na laganoj vatri. Kad se skuha izblendati. Moze se dodatiu ovu smjesu i pola tikvicekuhane, ili brokula a moze kasnije se dodati kad za to dodje vrijeme i malo vrhnja za kuhanje

10. skuhati spinat i izmiksati ga i dodati malo mlijeka i rizolina

11. supu skuhati od pureceg bijelog mesa, mrkve i krompira i procjediti.Na supi skuhati griz i onda sastaviti sa mesom i povrcem i sve dobro ispasirati

12.skuhati meso i mrkvu i karfiol i kad se skuha dodati malo tjestenine, sve dobro izgnjeciti

13. skuhati rizu u vodi i kad je kuhana prebaciti je u mlijeko, dok mlijeko kljuca dodati jedan puding od vanilije. (ovo je recept za dijete od 12 mjeseci ali sam ja svom davala posto on pije mlijeko iz tetra pakovanja od 3,2%mm ali nisam dodavala puding)

14. skuhati griz na 2 dcl mlijeka i u to dodati bananu, jabuku ili breskvu

15. skuhati supu od povrca an nekom mesu, ulupati jedno zumance i dodati malo griza.Supu izmiksati ili u blenderu ili mikserom da bude kasasta, i vratiti da kljuca i u tako kljucalu supu spustati malom kasikicom griz.kad knedle budu gotove izgnjeciti ih viljuskom

svi ovi recepti se mogu modifikovati prema uzrastu djeteta Wink
naravno da se na pocetku dohrane daje samo mrkva, krompir, brokula, karfiol, riza, proso, kukuruz ili palenta
a kad se uvede gluten onda dodavati griz

ove recepte je probao moj sin i sve je jeo osim krompira i mesa
pa sma ih ja modifikovala prema njegovom prohtjevu
znaci umjesto da povrce kuham na mesnoj supi ja sma kuhala na vodi a umjesto krompira dodavala sam rizu ili rizolino ili kukuruzne pahuljice
Na vrh Go down
suncica

suncica


Broj komentara : 150
Age : 49
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Rižine pahuljice Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rižine pahuljice   Rižine pahuljice EmptyTue Mar 18, 2008 6:42 pm

super
hvala 3xmama
you rock
Na vrh Go down
jale

jale


Broj komentara : 207
Age : 45
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Rižine pahuljice Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rižine pahuljice   Rižine pahuljice EmptyTue Mar 18, 2008 7:11 pm

hvala vam objema grupni hug

moram sebi sve ovo isprintati za svaki slucaj da imam da se ne zaboravi...
Na vrh Go down
Luna
Admin
Luna


Broj komentara : 156
Age : 38
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-18

Rižine pahuljice Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rižine pahuljice   Rižine pahuljice EmptyWed Mar 19, 2008 2:15 am

jale, i ja sve zivo printam haha
Na vrh Go down
https://malisani.bosnianforum.com
suncica

suncica


Broj komentara : 150
Age : 49
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Rižine pahuljice Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rižine pahuljice   Rižine pahuljice EmptyWed Mar 19, 2008 12:40 pm

evo ga još jedan link za one koji znaju engleski

http://www.wholesomebabyfood.com/babymenu.htm
Na vrh Go down
Dida

Dida


Broj komentara : 76
Age : 48
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-26

Rižine pahuljice Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rižine pahuljice   Rižine pahuljice EmptyWed Mar 19, 2008 1:20 pm

Super ste!!! I meni polako pocinje ponestajati ideja sta praviti bebachu tako da mi je ovo doslo kao poruceno.
Na vrh Go down
Sponsored content





Rižine pahuljice Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rižine pahuljice   Rižine pahuljice Empty

Na vrh Go down
 
Rižine pahuljice
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Sve o našim MALIŠANIMA :: DJECA :: Prehrana djece-
Idi na: