Sve o našim MALIŠANIMA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sve o našim MALIŠANIMA

Dobrodošli na forum za mame i bebe
 
HomeHome  TražiTraži  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Da li sam izabrala pravu doktoricu?

Go down 
+2
Dida
lejla
6 posters
AutorPoruka
lejla

lejla


Broj komentara : 250
Age : 42
Mjesto : Amerika
Registration date : 2008-02-20

Da li sam izabrala pravu doktoricu? Empty
KomentarNaslov komentara: Da li sam izabrala pravu doktoricu?   Da li sam izabrala pravu doktoricu? EmptyFri Mar 14, 2008 8:28 pm

Ne zelim da ova tema bude iskljucivo za mene, ali morala sam naslov nekako sloziti u razumiljivom tonu.

Juce sam imala termin kod doktorice, 15-a sedmica pa su mi izvadili pola litre krvi za nekakve testove, radila mi je ginekoloski pregled Sad i slusali smo otkucaje srca bebaca (oko 140 po minuti). Eh, kad sam ja usla tamo s muzem i sjela, sestra prvo izmjeri tlak, pita jeli sve u redu itd. I pitam ja nju za onu listu za porod, sta ja zelim, kako i slicno. Kaze ona meni: ah, to je birth list i samo da ti odma napomenem sto je ta lista duza veca je sansa za carskim rezom. confused

Nastavi ona: "obicno zene koje nece nikakve lijekove protiv bolova zavrse na stolu za carski rez" scratch I ja sad kontam u sebi: "jeli ova zena pala s marsa ili sam ja stvarno na pogresnom mjestu sa ovom bebom?" Ja razumijem da se ona mozda ne slaze sa prokletim prirodnim porodjajem ali da tako to strastveno ne podnosi i odbacuje,.. eh to vec nemogu da tolerisem.

Uglavnom, cijeli termin sam bila malo zamisljena i osjecala sam se da ne pripadam tu sa tom doktoricom i sa tom sestrom. Razmisljam da je mozda pametno potraziti nekog drugog doktora koji ima slicna razmisljanja .. jer stvarno, valja meni se peciti na stolu 25 sati sa zenama koje ce mi svakih pet minuta nuditi drogu i nece podrzavati moju zelju da rodim prirodno. Ja mislim da je ovo potencijalno jedna ogromna greska koju bi mogla uciniti i da cu izaci iz ovoga svega jako nesretna.

Bas sam srela rodicu juce i pricala mi je kako ona nije uzela epidural ali su joj dali neki lijek protiv bolova koji uspavljuje.. kaze da joj je taj dio poroda bio gori nego sva bol koju je trpila jer je padala u san izmedju svake kontrakcije i da nije znala sta ce od sebe vise, htjela je pocupati si kosu.. Razumljivo, zamislite da padate u san 60 puta u sat i po i svaki put vas nesto probudi... Ovo je definitivno potvrdilo moju zelju da idem bez icega..

Sta vi mislite, da li je vazno da nadjem doktora/icu koji ce podrzavati moju odluku ?
Na vrh Go down
Dida

Dida


Broj komentara : 76
Age : 48
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-26

Da li sam izabrala pravu doktoricu? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li sam izabrala pravu doktoricu?   Da li sam izabrala pravu doktoricu? EmptyFri Mar 14, 2008 8:38 pm

Definitivno!!! MIslim da je jako važno imati pravog doktora, doktora u kojeg ćeš imati neizmijerno povjerenje, sa kojim ćeš biti na istim talasnim i kojem ćeš moći postavljati i najbanalnija pitanja a da ti ne bude blam..
Na vrh Go down
itsme

itsme


Broj komentara : 63
Mjesto : prokleta je Amerika
Registration date : 2008-02-21

Da li sam izabrala pravu doktoricu? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li sam izabrala pravu doktoricu?   Da li sam izabrala pravu doktoricu? EmptyFri Mar 14, 2008 8:43 pm

Uh Lejla, mjenjaj doktoricu! Mislim da je jako bitno da imas dobar odnos sa doktoricom. Sama cinjenica da ti je rekla da sto je "birth" lista duza veca je sansa za carskim rezom dokazuje da ona ne pazi sta prica. To nije istina i ona ne bi trebala da te vec prepada sa carskim rezom. Ja sad ne znam kakvo je tvoje osiguranje i da li imas pravo da mjenjas doktore (ja sam mogla samo birati izmedju tri doktora koji su svi radili za jednu kliniku u kojoj sam se ja morala lijeciti). Ako imas onda se malo raspitaj o tome gdje mozes naci doktora koji je malo vise "natural birth friendly".

Ja licno nisam bila vodjena od strane doktora nego me je vodila "midwife" (dokori ovdje svakako ne poradjaju osim ako nije komplikovan porod, tako da sam ja htjela da me vodi neko ko ce me i poradjati).

Citat :
Bas sam srela rodicu juce i pricala mi je kako ona nije uzela epidural ali su joj dali neki lijek protiv bolova koji uspavljuje..

Postoje narkotici koji se daju ali na casu koji sam ja uzimala receno nam je da narkotici uopste ne ublazuju bol, kako su oni rekli "they take the edge of the pain", sto ce reci ti i dalje osjetis bol ali te nekako nije briga.

Sto se tice Birth Plan-a moj ti je savjet da ga obavezno napravis. Moja bolnica je nudila birth plan, ali sam ja odlucila da napravim svoj jer sam htjela da napisem vise od onoga sto su oni nudili.

Ovdje imas birth plan-ove pa pogledaj:
http://www.birthplan.com/birthplanner.php
http://www.babyzone.com/pregnancy/birthplan/
http://kidshealth.org/parent/pregnancy_newborn/pregnancy/birth_plans.html
Na vrh Go down
lejla

lejla


Broj komentara : 250
Age : 42
Mjesto : Amerika
Registration date : 2008-02-20

Da li sam izabrala pravu doktoricu? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li sam izabrala pravu doktoricu?   Da li sam izabrala pravu doktoricu? EmptyFri Mar 14, 2008 11:54 pm

Hvala, zahvaljujuci vama odlucila sam idem dalje, i pronasla sam Maternal Clinic koja je dio bolnice gdje ja obicno idem. Tu se nalaze Midwives (certified Nurses takodjer istovremeno). Cekam odgovor od njih da potvrdim da li su oni ono sto ocekujem.

Vidjecemo... Inace ce biti kriminal traziti ginekologa po gradu koji podrzava prirodni porodjaj. Neznam ni gdje da pocnem.. hahah
Na vrh Go down
kikiriki

kikiriki


Broj komentara : 85
Age : 48
Mjesto : sarajevo
Registration date : 2008-02-22

Da li sam izabrala pravu doktoricu? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li sam izabrala pravu doktoricu?   Da li sam izabrala pravu doktoricu? EmptyMon Mar 17, 2008 11:50 am

U pravu si, odmah mijenjaj doktoricu! Bar u Americi imas milion opcija na respolaganju, zar ne? Malo je drugacije ovdje kod nas u Bosni...Ovdje postoji nekoliko varijanti-cekati "sto godina" na termin pregleda u Skerlicu ili otici privatniku, ili, odluciti "preko stele" voditi trudnocu na Kosevu ili u Opcoj. Ja licno voljela bih da imamo strucne "Midwives ili certified Nurses" kao u Americi, Kanadi i sl. Ovako, osjecam se kao bolesnik, a ne kao trudnica! Sto se tice medikamenata, ja sam protiv, epidural ne bih ni u kom slucaju. Mislim da je svaka zena stvorena sposobnom da se porodi, da izdrzi i bolove i sve ostalo, i da su najcesce doktori ti koji zakomplikuju stvari. Trebaju nam naravno i doktori, nek su nam zdravi, ali, samo da priskoce u slucaju, ne daj Boze, kakve komplikacije... Good luck! flower
Na vrh Go down
Luna
Admin
Luna


Broj komentara : 156
Age : 38
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-18

Da li sam izabrala pravu doktoricu? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li sam izabrala pravu doktoricu?   Da li sam izabrala pravu doktoricu? EmptyWed Mar 19, 2008 1:47 am

Najvaznije je da se ti osjecas prijatno kod svog doktora.
a to znaci da ona tebe slusa i podrzava a ne da sputava svaku tvoju zelju.
Taman da hoces da na glavi dubis, ne bi trebala odmah reci Ma ne ne moze to tako bla bla, nego ti lijepo objasniti zasto se ne slaze s tvojim misljenjem, obrazloziti svoje itd.
Jer zasto bi se ti na kraju krajeva morala slagati sa svakom njenom rijeci???

Izgleda da svugdje vlada misljenje da smo mi tu zbog doktora a ne obrnuto....
Ponasaju se prema pacijentima kao prema neznalicama....
A valjda je majka ta koja zna kako se hoce poroditi....

Promijeni doktora, jer ti imas pravo zahtjevati da se poradjas kako ti hoces, ako je trudnoca OK i bez ikakvih problema....
Pa pobogu, po svijetu imaju klinike gdje se majke pripremaju za porod kako one hoce, hoce li u mraku, hoce li skakati na lopti, hoce li da im sestra stalno dolazi ili ne, hoce li da ih rezu ili ne i sve te stavke se lijepo navedu i postuju se!!!!

Nemoj dati da te isprepadaju, ti najbolje znas sta zelis.
I trazi to dok ne nadjes.
Na vrh Go down
https://malisani.bosnianforum.com
lejla

lejla


Broj komentara : 250
Age : 42
Mjesto : Amerika
Registration date : 2008-02-20

Da li sam izabrala pravu doktoricu? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li sam izabrala pravu doktoricu?   Da li sam izabrala pravu doktoricu? EmptyWed Mar 19, 2008 2:13 am

crying baby

Razocarala sam se jer u klinici nemaju mjesta za moj termin. Bas mi je bilo krivo,... valja mi sad se hrvati sa doktoricom.. U bolnicama su svi oni isti. Moras ovako neku kliniku sa babicama naci da dobijes jedan veliki osmijeh kad kazes da zelis prirodan porod. Elem, odlucila sam se naoruzati knjigama za prirodan porod tj. da se dobro pripremim za proces radjanja tako da mi ne sole pamet i nude drogu cijelo vrijeme. Nasla sam interesantnu stranicu za one koji zele informacija o tome. Ova zena isto tako nudi razne knjige i slicno. Ova jedna knjiga je recimo $12... Mislim ovo je bas dzaba za nesto sto doktor nikad nebi zelio da podijeli il' te nauci.

http://www.bygpub.com/natural/

A vama svima hvala na vasoj podrsci... S obzirom da sam tek u 16-oj sedmici imam jos vremena da uzimam drasticne mjere. U 20-oj sedmici imam termin pa cu tad rascistiti sa Doktoricom sta ona misli i slicno.
Na vrh Go down
Luna
Admin
Luna


Broj komentara : 156
Age : 38
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-18

Da li sam izabrala pravu doktoricu? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li sam izabrala pravu doktoricu?   Da li sam izabrala pravu doktoricu? EmptyWed Mar 19, 2008 2:14 am

lejla (citat):
crying baby

Mislim ovo je bas dzaba za nesto sto doktor nikad nebi zelio da podijeli il' te nauci.

http://www.bygpub.com/natural/

POTPISUJEM!!!
Samo ne odustaj!!!

Jao majko kao da je prirodni porod odjednom nesto sto je neizvodivo....
Ne mogu da vjerujem!!!
Na vrh Go down
https://malisani.bosnianforum.com
lejla

lejla


Broj komentara : 250
Age : 42
Mjesto : Amerika
Registration date : 2008-02-20

Da li sam izabrala pravu doktoricu? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li sam izabrala pravu doktoricu?   Da li sam izabrala pravu doktoricu? EmptyWed Mar 19, 2008 2:26 am

Ali da vidis sto zene oko mene navaljuju da im je drago sto su uzele epidural, da je znala odma bi ga uzela.. da treba to da uzmem jer cu imati vise snage za bebu... Ta prica meni zvuci kao sto bi njima moja o prirodnom porodu vjerovatno... NEznam, ja zelim da osjetim svoj porod i da osjetim bebu kad bude izlazila, pa onda olaksanje kad je tu na mojim prsima...

Ali to si u pravu sto se tice doktora i danasnje medicne bar u Americi, .. prirodan porod je bukvalno postao TABOO, nemogu ti opisati, mene je stvarno malo strah o tome pricati u bolnici... kao da sam ludaca neka ili ti hippie ... ma svaka od nas ima neke probleme u zemlji gdje zivi... ali u svakom slucaju sad u ovom vremenu u kojem zivimo bar imamo bolje uslove ako dodje do intervencije Smile
Na vrh Go down
lejla

lejla


Broj komentara : 250
Age : 42
Mjesto : Amerika
Registration date : 2008-02-20

Da li sam izabrala pravu doktoricu? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li sam izabrala pravu doktoricu?   Da li sam izabrala pravu doktoricu? EmptyFri Mar 28, 2008 2:52 am

UPDATE - Slucajno sam naletila na zenu koja se vec 20+ godina bavi poradjanjem beba pa posto ona vise to neradi (otisla u penziju) preporucila mi je zenu koja ima najmani procenat epidurala, pitocin-a i slicno... sve naj naj.

Naravno prebacila sam vec sve svoje papire od stare doktorice i u utorak idem kod nove babice koja je istovremeno i medicinska sestra. Kaze da se "moramo upoznati bolje" Smile Isto tako se pocela smijati kad sam joj ja rekla da sam dobar kandidat za prirodan porod.. kaze ona "moras se uvijek podsjecati da trudnoca nije bolest"
drunken I stvarno kad skontam i nije. Rekla sam joj da bi ja cak voljela kod kuce se poroditi ali muz nije za to jer se boji. Kaze ona meni: "pa ja ti mogu uciniti da porod u bolnici bude slican porodu kuci, bez zica i IV-a i raznih masina"

flower Da napokon cvjetam od radosti, doslo mi da je zagrlim Smile Plus, bice sa mnom na porodu cjeloooo vrijeme.. ovo je fantasticno.
Na vrh Go down
suncica

suncica


Broj komentara : 150
Age : 49
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Da li sam izabrala pravu doktoricu? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li sam izabrala pravu doktoricu?   Da li sam izabrala pravu doktoricu? EmptyFri Mar 28, 2008 11:06 am

super
cheers
Na vrh Go down
Sponsored content





Da li sam izabrala pravu doktoricu? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li sam izabrala pravu doktoricu?   Da li sam izabrala pravu doktoricu? Empty

Na vrh Go down
 
Da li sam izabrala pravu doktoricu?
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Sve o našim MALIŠANIMA :: TRUDNOĆA I POROD :: Općenito o trudnoći-
Idi na: