Sve o našim MALIŠANIMA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sve o našim MALIŠANIMA

Dobrodošli na forum za mame i bebe
 
HomeHome  TražiTraži  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 OPCA vs KOSEVO

Go down 
+6
lejla
imancica
Ja
jale
suncica
Luna
10 posters

U kojoj se bolnici najbolje poroditi?
Kosevo
OPCA vs KOSEVO Vote_lcap29%OPCA vs KOSEVO Vote_rcap
 29% [ 2 ]
Opca bolnica
OPCA vs KOSEVO Vote_lcap71%OPCA vs KOSEVO Vote_rcap
 71% [ 5 ]
Ukupno glasova : 7
 

AutorPoruka
Luna
Admin
Luna


Broj komentara : 156
Age : 38
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-18

OPCA vs KOSEVO Empty
KomentarNaslov komentara: OPCA vs KOSEVO   OPCA vs KOSEVO EmptyThu Feb 21, 2008 3:22 am

Da vidimo gdje se to najbolje poroditi u Sarajevu.
Ne znam za vas ali meni je jako bitna cistoca, kao i to da li su doktori i sestre ljubazni.
Jer zena ispacena i izmorena nakon poroda, itekako je osjetljiva na te stvari.
Iz iskustva mojih prijateljica, ja bih nekako glasala za OPCU.
Na vrh Go down
https://malisani.bosnianforum.com
suncica

suncica


Broj komentara : 150
Age : 49
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

OPCA vs KOSEVO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: OPCA vs KOSEVO   OPCA vs KOSEVO EmptyThu Feb 21, 2008 1:03 pm

Evo ja sam glasala za Kosevo. Ja sam se tamo porodila. Ne znam da li su price istinite ali sam cula da je Opca malo zeznuta ako se pojave komplikacije. Ne bi da sirim netacne informacije ali jedna nasa poznata licnost je imala problema sa posteljicom i morali su je transportovati iz Opce na Kosevo.
Meni na Kosevu nije bilo lose samo sto su im kreveti jako neudobni. Price da su neljubazni ja nisam vidjela oko sebe i sve u svemu sam bila jako zadovoljna.
Znam i one koji su se porodili u Opcoj, i oni su isto zadovoljni, ali zbog komplikacija u zadnji tren, ja glasam za Kosevo.
Na vrh Go down
jale

jale


Broj komentara : 207
Age : 45
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

OPCA vs KOSEVO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: OPCA vs KOSEVO   OPCA vs KOSEVO EmptyThu Feb 21, 2008 1:41 pm

Evo ja sam glasala za Opću.
Porodila sam se na carski tamo u novembru prošle godine i iskreno, nikad mi neće biti jasno kakva je to ljubav koje te babice gore imaju.
Ovo pričam iz ličnog iskustva ali poredim svoje sa iskustvom prijateljice koja je rodila na carski na Koševu.
Napominjem, kad se rađa prirodno, mislim da je potpuno svejedno gdje ćete se poroditi jer izlazite u roku od 24 sata.

Prvo, ako je trudnoća uredna i ako porod krene kako treba iz Opće ne šalju na Koševo. Obzirom da sam gore bila 6 punih dana, ispratila sam dosta poroda i moram vam reći da je u Općoj za 5 klasa bolje. Non stop se čisti, čistačica ne ispušta sve silne rekvizite po cijeli dan. Sala se čisti najmanje 2 puta dnevno. A babicama ću biti zahvalna do kraja života na svemu što su učinile dok sam bila tamo.
Ja sam bila malo netipična porodilja jer nisam zahtjevna a i oporavak mi je bio nevjerovatan. Već sutradan sam sama ustajala, dojila dijete, presvlačila je, šetala itd.
Na Koševu je malo drugačija situacija, babice su jako neljubayne i nimalo se ne vodi računa o funkcionalosti novouvedene prakse rooming-a. Jer zamislite (ja sam ostala zgrožena) 6 žena u istoj sobi, sve rodile na carski, sve bebe s njima i sve u isto vrijeme prikopčaju na infuzije. Zamislite kad jedna beba počne plakati pa kad ostale krenu za njom a nijedna majka ne može ustati da smiri dijete. Stravično. A sestara nigdje. Apsolutno nevjerovatno ali potpuno istinito. Moja prijateljica još uvijek ima traumu od toga da kad god se spomene bolnica ona plače.

Dalje, u Općoj su primili čak i ženu koja je bila u 35. sedmici trudnoće jer joj je vodenjak pukao i bez problema, u 11 naveče je porodili hitnim carskim. Uvijek je jedan doktor ili doktorica tu, a drugi je na stand-by-u za takve situacije. Dijete je bilo super, stavljeno u inkubator na termoregulaciju a majka je bila isto super.

U općoj jedino što je meni nedostajalo jeste posjete jer se ne može ući (što je potpuno razumljivo, kad vidite koliki je taj prostor) i malo me je hvatala kriza ali sreća pa su babice bile prekrasne, znale su me tješiti kao malo dijete dok sam plakala.

Beba je pregledavana stalno, ako nije gužva babice vas obilaze stalno, provjeravaju kako dojite, da li je sve ok sa dojkama i bradavicama. Naravno, kad je gužva sve je to u manjoj mjeri jer ipak njih dvije rade smjenu od 12 sati u kojoj vode računa o bebama (uvijek je tu izmedju 10 i 15 beba) o majkama koje su rodile normalno pa o majkama koje su rodile na carski, a povrh svega pripremaju za porođaj i porađaju. Ogroman posao za dvije žene ali za mog boravka tamo nikad nisu bile niti bezobrazne niti su me ignorisale i uvijek su bile tu. A da napomenem nisam "okitila" niti jednu od njih, osim što je MM donio im nekoliko kolača jer su ga pustile da vidi bebu i mene na trenutak. Čisti mali znak pažnje novopečenog izgubljenog tate Very Happy .

U svakom slučaju, uvijek ima različitih iskustava ali to definitivno pripisujem različitim ženama, karakterima i očekivanjima kad se ide u bolnicu. To je bolnica i jednostavno se ne treba očekivati previše što se tiče konfora i tetošenja. Što ste vi normalnije prema njima takve su one prema vama, ne treba očekivati da vas neko titra svako malo jer to nećete dobiti. Sve je do vas. I što više pitate to ćete više odgovora dobiti, možda ne istog trenutka ali vrlo brzo (u zavisnosti od situacije).

Ponavljam još jednom, ovo je moje iskustvo i svakako da postoje i ružna iskustva ali eto, ja sam susrela mnogo žena za koje odgovorno izjavljujem da bi ih ja istukla prije nego im dozvolila da rade što su radile sestrama u Općoj. To je bilo pravo iživljavanje, kao da su u hotelu...

Mogla bi ja o njima nadugačko i naširoko, pa da ne bi ispisala ko zna koliko stranica, vi pitajte šta vas interesuje, biću sretna da vam odgovorim.

Sretno za šta god da se odlučite...
Na vrh Go down
Ja




Broj komentara : 2
Registration date : 2008-02-21

OPCA vs KOSEVO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: OPCA vs KOSEVO   OPCA vs KOSEVO EmptyThu Feb 21, 2008 8:08 pm

Koševo. Učinilo mi se sigurnijim...

A ako urede salu za porođaj u vodi u Općoj...
Na vrh Go down
Luna
Admin
Luna


Broj komentara : 156
Age : 38
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-18

OPCA vs KOSEVO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: OPCA vs KOSEVO   OPCA vs KOSEVO EmptyThu Feb 21, 2008 8:48 pm

Ja (citat):


A ako urede salu za porođaj u vodi u Općoj...

Ja sam cula sve najbolje o porodu u vodi, i nadam se da ce i kod nas zazivjeti takvo nesto.
Na vrh Go down
https://malisani.bosnianforum.com
suncica

suncica


Broj komentara : 150
Age : 49
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

OPCA vs KOSEVO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: OPCA vs KOSEVO   OPCA vs KOSEVO EmptyFri Feb 22, 2008 10:53 am

Evo upravo su objavili na RSG da je općina Novo Sarajevo donirala 55,000 KM Općoj bolnici da se pripremi infrastruktura za porod u vodi. Dakle, uskoro i kod nas ovaj način poroda.

Svaka čast Općoj bolnici! Čini mi se da će ona biti moj odabir za narednu trudnoću aBd!
Na vrh Go down
imancica

imancica


Broj komentara : 21
Registration date : 2008-02-21

OPCA vs KOSEVO Empty
KomentarNaslov komentara: re: OPCA vs KOSEVO   OPCA vs KOSEVO EmptyFri Feb 22, 2008 12:39 pm

Ja imam iskustva sa obje bolnice, ali je možda moj slučaj specifičan. Moju prvu trudnoću su vodili doktori iz Opće bolnice i nisam pretjerano zadovoljna zato što je moja beba umrla u stomaku 3 sedmice prije poroda iz nekih neobjašnjivih razloga. „Niko“ nije primjetio da sam previše otečena, napuhana i da „nešto“ nije u redu.

Kada je došlo do trenutka da je moje tijelo samo počelo da reaguje i kada su mi počeli trudovi tada su ustanovili da je beba mrtva i uspaničili se. Doktori su bili pažljivi, osoblje ok i sve od tog trenutka nadalje do mog oporavka je teklo OK.

Iskustvo iz Koševa je drugačije zato što se završilo srećnije jer sam iako mjesec dana ranije izašla sa živom i zdravom preljepom bebicom. I onda mi je samo to bilo važno, mada kad sad pomislim na to potpuno se slažem da su uslovi u Općoj mnogo, mnogo bolji. Higijena, hrana, pa uslovi za ležanje trudnica i porodilja, sve je na višem nivou.

Sad kad pomislim na neku novu trudnoću i porod iskreno ne znam gdje bih otišla.
Na vrh Go down
Luna
Admin
Luna


Broj komentara : 156
Age : 38
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-18

OPCA vs KOSEVO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: OPCA vs KOSEVO   OPCA vs KOSEVO EmptyFri Feb 22, 2008 11:24 pm

Imancice, bas mi je zao zbog tvoje bebice.
Doktori nas cesto ni ne pogledaju dok razgovaraju s nama, ne mislim samo na ginekologe, vec i na sve druge dr.
Izgleda da mi sami sebi moramo da postavljamo dijagnoze, tj da sto vise citamo i obrazujemo se da nam se ne bi desavale takve stvari.
Znam ja da cesto kroz ordinaciju prodje i po 30 ljudi, ali boze moj, ako ti je to bila zelja onda se moras svakom pacijentu posvetiti maksimalno. Mislim, nasi zivoti su u njihovim rukama, pogotovo kad je rijec o djeci.
Na vrh Go down
https://malisani.bosnianforum.com
lejla

lejla


Broj komentara : 250
Age : 42
Mjesto : Amerika
Registration date : 2008-02-20

OPCA vs KOSEVO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: OPCA vs KOSEVO   OPCA vs KOSEVO EmptySat Feb 23, 2008 1:19 am

Iskreno da vam kazem , drago mi je sto se nemoram poradjati na milost i nemilost te "negativne energije" nasih zdravstvenih radnika. Em drzava se ne brine dovoljno za nase bolnice.
Ovdje u Americi niko nebi radio u bolnici da su stvari kakve su dole u Bosni... uzasno ne profesionalno. Meni je bio sok otici u kliniku da krv izvadim.. koda sam dosla u diskac .. one sestre se cerakaju, ja cekam na vratima i nije mi jasno sta treba da radim,.. ona meni ocima sareti da sjednem, ja je pitam NA OVU STOLICU?... na kraju mi je ostavila uzasnu masnicu od vadjenja krvi ... u Americi si placen u zdravstvu ali zato se i nasmijes i sve je nekako POD KONCEM. Pacijent na prvom mjestu,...

Tako mi nekad bude krivo na tu nasu Bosnu sto jos uvijek kaska a ima strasnog potencijala.
Na vrh Go down
Luna
Admin
Luna


Broj komentara : 156
Age : 38
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-18

OPCA vs KOSEVO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: OPCA vs KOSEVO   OPCA vs KOSEVO EmptySat Feb 23, 2008 1:26 am

vjeruj mi lejla, ima tu i nase krivice.
Slusam cesto od trudnica kako su bile kod doktora i da im je dao neku dijagnozu ili ih je pregledao na UZV, promrmljao nesto na svom medicinskom jeziku, dao im odredjene lijekove i tako to, a da one nisu pitale ni zasto ce im to i to, sta to znaci, rijetko pitaju da im objasni sta se zapravo dogadja. ne samo trudnice, nego cini mi se citava populacija.
To kod mene ne ide tako, i ja se znam zadrzati kod doktorice i po 45 minuta jer hocu da znam zasto mi neki lijek daje, sta znaci xy dijagnoza i tako to. Kad to promijenimo, tj kad promijenimo sebe i svoj nacin razmisljanja (dr je tu zbog nas a ne mi zbog njega) mozda ce situacija u ovoj zemlji biti i drugacija.
A to za cerekanja sestrica nemam rijeci...
Na vrh Go down
https://malisani.bosnianforum.com
Dida

Dida


Broj komentara : 76
Age : 48
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-26

OPCA vs KOSEVO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: OPCA vs KOSEVO   OPCA vs KOSEVO EmptyWed Feb 27, 2008 9:39 pm

Porodila sam se na Kosevu i nemam bas naj misljenje o osoblju (cast izuzecima, doktor je bio super kao i babice)... Sve poslije poroda je bilo katastrofa, od trenutka kad su me prebacile u one boxove, prvo su me ignorisale na pitanje kad ce mi donijeti bebu i je li sve ok, onda kad sam jednu zamolila da mi pokaze kako da dojim bebu obzirom da mi je prvo dijete komentar je bio "kako si se znala j... i roditi dijete trebas znad i dojiti": Zamislite samo kako sam se osjecala i onako umorna i istraumirana od svega...
Na vrh Go down
jale

jale


Broj komentara : 207
Age : 45
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

OPCA vs KOSEVO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: OPCA vs KOSEVO   OPCA vs KOSEVO EmptyWed Feb 27, 2008 10:39 pm

moram samo reci imancice da mi je zao sto se to desilo samo mi nije jasno kako niko nije primjetio.
ja sam dosta prenijela a isla sam ujutro i navece na ctg kontrole a prije toga svaki drugi dan ukljucujuci i kontrolu plodne vode (amnioskopija koliko se sjecam naziva)

opca je ipak manja, sve je minijaturno pa je mozda i zato malo humanija sto se tice odnosa pacijent doktor sestra...

ne znam, ja cu sigurno opet u opcu kad za to dodje vrijeme
Na vrh Go down
3xmama

3xmama


Broj komentara : 33
Age : 50
Registration date : 2008-02-21

OPCA vs KOSEVO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: OPCA vs KOSEVO   OPCA vs KOSEVO EmptyThu Feb 28, 2008 1:49 pm

glasal sam za Opcu i svi ma bih je preporucila Smile
prvo dijete sam rodila u Kosevu, 18 sati bila na stolu u sali, ispratila 11 zena koje su se porodile, 3x se onesvijestila, osjecala se ko krava na onom stolu jer je svaki student koji je tu prosao zavirivao i pregledao me Rolling Eyes
i na kraju da nije bilo dr Simica koji me je vidio i onda porodio podlegli bi i beba i ja
od sveg srca tom dr se zahvaljujem, porod je bio karlicni

i druga i treca trudnoca su mi vodjene kao prijeteci spontani i vodjene su u Opcoj i tu sam se i porodila
svaki put kad bi otisla na pregled dr Miseljic mi je objasnio sve u vezi moje trudnoce do sitnih detalja i to na nasem laickom jeziku
sto je meni bilo jako vazno , nikad nikom od njih nisma dala ni feninga, cak sam u ovoj trecoj trudnoci dobila dr miseljica privatni br tel da ga mogu zvati u bilo koje doba dana i noci
sve sestre i babice su stvarno ljubazne i spremne da pomognu mladim majkama
ima i majki koje su jako bezobrazne ali o njima ne zelim da pricam

stvarno svaka cast svim doktorima na celu sa dr gutic jer pokusavaju koliko toliko da prate novitete i da olaksaju porod svim zenama
da taj cin poroda bude human i da ostane u lijepom sjecanju
Na vrh Go down
jale

jale


Broj komentara : 207
Age : 45
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

OPCA vs KOSEVO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: OPCA vs KOSEVO   OPCA vs KOSEVO EmptyThu Feb 28, 2008 1:54 pm

3xmama ako smijem samo prokomentarisati: upravo ovo sto si napisala da se TRUDE je najbolji parametar zasto je opca bolja i humanija od koseva. komplikacije su moguce i tamo i vamo ali uvijek taj ljudski faktor ostane u sjecanju...
Na vrh Go down
EU mama




Broj komentara : 29
Registration date : 2008-03-13

OPCA vs KOSEVO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: OPCA vs KOSEVO   OPCA vs KOSEVO EmptyThu Mar 13, 2008 4:05 pm

Prvu djevojčicu sam rodila u Općoj,poslije tog iskustva,i ako sam prije imala dilema,sve su nestale.Bez razmišljanja sam ponovo išla u Opću.Zaista,to je jedna od rijetkih svijetlih tačaka u našoj državi i ponosna sam što i BiH ima takvo porodilište.Svi,od dr-a do čistačice su ljubazni,nasmijani,sestre se slomiše od posla,ali su uvijek na usluzi,pune ljubavi za sve bebe.
Što se tiče poroda,trude se da sve ide prirodno koliko je to moguće.Ja sam oba poroda prošla bez dripa,prvi put su radili epiziotomiju,jer je beba bila na zadak,drugi put bez epiziotomije.Zaista,mogla bih ići u detalje,ali da sada ne dužim previše.

Zahvalna sam čitavom osoblju Opće bolnice što su učinili sve da mi najznačajniji trenuci moga života kada su na svijet dolazile moje curice,ostanu u zaista najljepšem sjećanju.

Čula sam da su počeli i sa porodima u vodi.Ja ću,definitivno,morati na treće Smile
Na vrh Go down
Sandra




Broj komentara : 39
Age : 48
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-10-30

OPCA vs KOSEVO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: OPCA vs KOSEVO   OPCA vs KOSEVO EmptySat Nov 08, 2008 2:44 pm

OPCA je za svaku pohvalu.
Mana - imaju jednog pedijatra.
Na vrh Go down
Sponsored content





OPCA vs KOSEVO Empty
KomentarNaslov komentara: Re: OPCA vs KOSEVO   OPCA vs KOSEVO Empty

Na vrh Go down
 
OPCA vs KOSEVO
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Sve o našim MALIŠANIMA :: TRUDNOĆA I POROD :: Porod i nakon poroda-
Idi na: