Sve o našim MALIŠANIMA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sve o našim MALIŠANIMA

Dobrodošli na forum za mame i bebe
 
HomeHome  TražiTraži  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Plastika - moze biti jako stetna po zdravlje!

Go down 
5 posters
AutorPoruka
itsme

itsme


Broj komentara : 63
Mjesto : prokleta je Amerika
Registration date : 2008-02-21

Plastika - moze biti jako stetna po zdravlje! Empty
KomentarNaslov komentara: Plastika - moze biti jako stetna po zdravlje!   Plastika - moze biti jako stetna po zdravlje! EmptyMon Apr 14, 2008 11:28 pm

Ovo je sto sam ja uspjela shvatiti (nisam ekspert pa se izvinjavam ako sam u necemu pogrijesila)

Phthalates je kemikalija koja se dodaje PVC plastikama da bi ih ucinila mekanim i fleksibilnim. Ovaj kemikalij se cesto koristi za proizvodnju igracaka i ostalih produkata za djecu. Phthalates njie "vezan" sa PCV plastikom sto znaci da se lako moze desiti da "iscuri" iz plastike. Pokazano je da Phthalates ugrozava prirodnu funkciju hormona,
moze prouzrokovati reproduktivne probleme i "izoblicenje" genitalija, izlaganje ovom kemikaliju moze prouzrokovati prerani porod i prerany pubertet,
moze izazvati ostecenje jetre i bubrega,
moze smetati pravilnom razvoju fetusa

Pise dalje u ovom clanku http://www.environmentcalifornia.org/environmental-health/stop-toxic-toys/phthalates-overview da je u Evropskim zemljama zabranjena dalja proizvodnja produkata koji koriste Phthalates.

Bisphenol A je kemikalija koja se koristi za pravljenje polycarbonate plasike. Cesto se koristi za pravljenje providnih plasticnih bocica, boca za vodu i posudja za mikroval. I ovaj kemikalij moze "iscuriti" iz plastike a jako je stetan i moze prouzrokovati slijedece:
poremetiti normalnu funkciju hormona,
urokovati negativno ponasanje, hiperaktivnost i povecanu agresivnost,
smetnje u ucenju,
dijabetes i gojaznost,
moze izazvati rak dojke,
moze povecati prostatu,
moze ugroziti imunitet,
moze prouzrokovati abnormalan razvoj fetusa
Ovo su Americki izvori i odnose se uglavnom na Americke proizvode ali imaju neki savjeti koji mogu biti korisni svima, bez obzira gdje zivimo. Kao npr. ovaj shopping guide za roditelje http://www.environmentcalifornia.org/uploads/QE/Wk/QEWkViuuXER7hTM0if4MxA/Shopping-Guide-for-Parents-and-Caretakers-of-Children.pdf
U njemu pise da treba birati produkte koje su oznaceni "PVC Free",
treba birati drvene igracke,
kod kupovine plasticnih kontainera za hranu traba traziti one koji imaju brojeve 1, 2 ili 5 ispisane na dnu posude pored recycling code-a,
treba koristiti staklene posude,keramicke, metalne ili enamel posude

Ako koristite plasticne posude i igracke
ne dozvolite djeci da ih stavljaju u usta (yeah right)
ne zagrijavajte hranu i tecnost u plasticnim kontejnerima i bocama,
ne koristite jake deterdjente i vrelu vodu kada perete plasticne kontejnere i boce,
bacite izgrebane plasticne boce

Jos jedan veoma koristan link koji objasnjava stetnost i oznake na plasticnim proizvodima http://www.agobservatory.org/library.cfm?refid=77083


itsme: komentar modifikovan dana: Tue Apr 15, 2008 12:01 am; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
lejla

lejla


Broj komentara : 250
Age : 42
Mjesto : Amerika
Registration date : 2008-02-20

Plastika - moze biti jako stetna po zdravlje! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Plastika - moze biti jako stetna po zdravlje!   Plastika - moze biti jako stetna po zdravlje! EmptyMon Apr 14, 2008 11:48 pm

Bas smo i mi gledali prosle sedmice na jutarnjim vijestima o tim plastikama. Valjda broj 3,6, 7 ako se nalazi na dnu plasticne boce to treba eliminisati i ne koristiti...

Nekad se samo pitam sta se desava u zemljama koje nemaju dobre "regulations" za uvezene proizvode.. njima ode svo smece a nemaju dovoljno informacije da se obrazuju..
Na vrh Go down
suncica

suncica


Broj komentara : 150
Age : 49
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-20

Plastika - moze biti jako stetna po zdravlje! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Plastika - moze biti jako stetna po zdravlje!   Plastika - moze biti jako stetna po zdravlje! EmptyTue Apr 15, 2008 11:01 pm

cula sam da je tupperware plastika kao jedina ok za koristiti ne znam je li tacno
Na vrh Go down
Luna
Admin
Luna


Broj komentara : 156
Age : 38
Mjesto : Sarajevo
Registration date : 2008-02-18

Plastika - moze biti jako stetna po zdravlje! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Plastika - moze biti jako stetna po zdravlje!   Plastika - moze biti jako stetna po zdravlje! EmptyTue Apr 22, 2008 2:02 am

cure, ima li ko link ili spisak igracki koje su opasne za djecu???
imala sam ja to negdje, ali morala bih se zaroviti.
znaci tupperware je OK.
uh, prestrasno kakve opasnosti vrebaju na svakom cosku!
Na vrh Go down
https://malisani.bosnianforum.com
kikiriki

kikiriki


Broj komentara : 85
Age : 48
Mjesto : sarajevo
Registration date : 2008-02-22

Plastika - moze biti jako stetna po zdravlje! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Plastika - moze biti jako stetna po zdravlje!   Plastika - moze biti jako stetna po zdravlje! EmptyWed Apr 23, 2008 12:45 pm

Evo jedan link, nije vezan za plastiku, ali jeste za zdravlje, o stetnosti nekih aditiva koji se redovno koriste kao dodaci u prehrambenim proizvodima:
http://news.yahoo.com/s/afp/20080410/hl_afp/euhealthchildrenfoodadditiveshyperactivity_080410185439
Na vrh Go down
kikiriki

kikiriki


Broj komentara : 85
Age : 48
Mjesto : sarajevo
Registration date : 2008-02-22

Plastika - moze biti jako stetna po zdravlje! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Plastika - moze biti jako stetna po zdravlje!   Plastika - moze biti jako stetna po zdravlje! EmptyThu Apr 24, 2008 1:46 pm

A evo najnovije horor pricice o plastici affraid
http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/djecje-bocice-ispustaju-otrovni-spoj.html


Mozda je to ono sto nam je govorila Itsme, ali ja vise volim citati vec prevedene tekstove
Na vrh Go down
itsme

itsme


Broj komentara : 63
Mjesto : prokleta je Amerika
Registration date : 2008-02-21

Plastika - moze biti jako stetna po zdravlje! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Plastika - moze biti jako stetna po zdravlje!   Plastika - moze biti jako stetna po zdravlje! EmptyThu Apr 24, 2008 2:57 pm

Citat :
Mozda je to ono sto nam je govorila Itsme, ali ja vise volim citati vec prevedene tekstove

Jeste, to je to.
Na vrh Go down
Sponsored content





Plastika - moze biti jako stetna po zdravlje! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Plastika - moze biti jako stetna po zdravlje!   Plastika - moze biti jako stetna po zdravlje! Empty

Na vrh Go down
 
Plastika - moze biti jako stetna po zdravlje!
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Sve o našim MALIŠANIMA :: ZDRAVLJE :: Zdravlje djece-
Idi na: