Sve o našim MALIŠANIMA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sve o našim MALIŠANIMA

Dobrodošli na forum za mame i bebe
 
HomeHome  TražiTraži  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 intervencije u porodu

Go down 
5 posters
AutorPoruka
lejla

lejla


Broj komentara : 250
Age : 42
Mjesto : Amerika
Registration date : 2008-02-20

intervencije u porodu Empty
KomentarNaslov komentara: intervencije u porodu   intervencije u porodu EmptyTue Mar 25, 2008 9:09 pm

Juce je u nasu familiju stigla nova beba bounce Moja rodica je rodila tri sedmice ranije... ja kazem zeznuo je pun mjesec u petak hahaha. Subota navece trk u bolnicu jer je dobila trudove,... naravno tipicno doktorski cim je bebino srce pocelo da lupa 200 po minuti oni joj ubrizgaju morfin i tu sve stane. Nema vise otvaranja, posalju je kuci i tako cjeli dan, nista se ne desava ali kaze da se naspavala. Nedjelja ujutro u pola pet pukne vodenjak ona naravno se uspanicila i odma ode u bolnicu. Kontrakcije se ne pojavljuju, onda joj pocnu davati pitocin (sinteticki oxytocin) i u sljedecih par sati je pocela dobivati strasne trudove medjutim nije se otvorila... i odjednom panika, ravne linije na njenom monitoru, ukocila se, izvrnula oci, 15 sestara se okupilo a jedna jedina je znala sta radi i vrati mi rodicu u zivot. Nakon ove epizode gdje je bila bukvalno "GONE" otvorila se do 8 centimetara u sat vremena naravno EPIDURAL je bio tu cim je mogao, rodila se mala cickavica sa 3500 gr. Malesna pravo, mi se uzijanili u bolnici juce. Muz je ohrabren sa generalnim izgledom sobe i osoblja u bolnici, kaze da je mislio da ce ga beba i mama prepasti ali posto to nije bio slucaj osjeca se vise siguran i manje isprepadan time sto cu i ja kroz to morati proci uskoro.

Uzela sam njenu situaciju da svasta nesto procitam oko otkucaja srca tokom kontrakcija, pitocin-a, pucanja vodenjaka bez pratnje trudova...

Da budem konzervativna, moze se cekati do 18 sati poslije pucanja vodenjaka bez intervencije da se trudovi natjeraju. Trudovi su naravno kao sto sve ovde znamo prirodan proces u kojem tijelo stisce maternicu. Ali trudovi su podstaknuti hormonom oxytocin. medjutim ovaj nama urodjeni hormon se najbrze ispusta/proizvodi kad je zena u opustenoj atmosferi, poznatoj okolini i zamracenom prostoru sama ili eventualno 2 ljudi kojima vjeruje. Ja bar mislim da je ovo vazna informacija u slucaju da vodenjak pukne a nije popracen kontrakcijama.

Medjutim, zene trce u bolnicu cim voda pukne, i nekim zenama jednostavno nemoze mozak da "fercera" u tako glasnom prostoru, sa svjetlima, mislim ipak je to bolnica. Onda oni u bolnici uvijek nekakvu proceduru prate i odma daju trudnici taj pitocin (sto je vjestacki oxytocin). mozak nezna procesovati pitocin kao prirodni oxytocin i tu dolazi do poremecaja sa ostalim hormonima koji su potrebni da se zena porodi, bebi kad se rodi, dojenju i slicno.

Za one koje su zainteresovane mogu naci clanak na stranici www.bellybelly.com.au

A sto se tice otkucaja srca bebinog... nasla sam samo jedan clanak o istrazivanju koje su vrsili negdje i kazu da nema bas povoda za panicarenjem ako su otkucaju se smanjili ili povisili. 40% beba koje su rodjene intervencijom naglom (na silu ja kazem) ispostavilo se da je sve bilo u redu. Porod kao porod je nesto posebno i nekonformisano, znaci nemoze se naci pravilo za svaku zenu.
Na vrh Go down
itsme

itsme


Broj komentara : 63
Mjesto : prokleta je Amerika
Registration date : 2008-02-21

intervencije u porodu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: intervencije u porodu   intervencije u porodu EmptyTue Mar 25, 2008 9:58 pm

Uh bas mi je zao sto ti se rodica tako napatila. Na srecu sve je ok.

Sto se tice "provociranja" poroda ni to ne mora da bude tako strasno ako se uradi kako treba. Moj je slucaj bio da je moj sin zakasnio tacno dvije sedmice (ovo znam sa sigurnoscu jer je bio "planiran" tako da sam dobro pratila m. cikluse tako da se nisam oslanjala samo na due date utvrdjen ultrazvukom. Elem, posto je zakasnio dvije sedmice (moja doktorica je htjela da cekamo sto duze da probamo bez intervencija bilo kakve vrste) u mojoj bolnici je bilo pravilo da mora vani....

Meni nisu odmah dali pitocin. Moja doktorica je smatrala da bi to moglo dovesti do prejakih kontrakcija prerano. Odlucili smo se da "pocnemo" sa necim sto se zove Cervidil, a sto je u stvari prostaglandin. Izgleda kao tampon. Prednost je u tome sto se taj tampon moze izvuci u slucaju da kontrakcije postanu prejake. Meni je taj Cervidil pomogao i nakon desetak sati pocele su kontrakcije i bolovi i sve sto ide uz to. Proces "otvaranja" je isao poprilicno sporo, tako da su mi dali (na moj zahtjev) epidural. Kada je sve vec bilo pri kraju onda su mi dali pitocin (to move things along).
Na vrh Go down
kikiriki

kikiriki


Broj komentara : 85
Age : 48
Mjesto : sarajevo
Registration date : 2008-02-22

intervencije u porodu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: intervencije u porodu   intervencije u porodu EmptyThu Mar 27, 2008 3:35 pm

Lejla, ima nesto u tom mjesecu! Ja uvijek "reagujem" kad je pun mjesec. I porodila sam se, prvi put, tri sedmice ranije jer mi je puk'o vodenjak u noci punog mjeseca! Sjecam se, stvarno je bio ogroman mjesec na nebu, a neka utakmica na Kosevu... jupi
Na vrh Go down
EU mama




Broj komentara : 29
Registration date : 2008-03-13

intervencije u porodu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: intervencije u porodu   intervencije u porodu EmptyFri Apr 04, 2008 5:08 pm

Ja sam ovaj put otišla u bolnicu čim mi je pukao vodenjak,jer sam prvi put nakon puknuća vodenjaka rodila za sat vremena (bukvalno)i odmah dobila najjače trudove.
Otišla sam,dr mi je rekao da ćemo sačekati prirodne trudove,ako ne krene za nekih 12 sati,morat će malo oni ubrazati.
Srećom,krenulo je samo i završilo se bez dripa i bilo kakvih potpomognutih metoda.
I sada bih odmah otišla u bolnicu,jer te tamo prate non-stop,priključuju te svako malo na ctg da vide u kakvom je stanju beba i sl.
Sreća da je i moja drugarica bila u porodilištu kada joj je pukao vodenjak,jer su sasvim slučajno na ctg-u primijetili da otkucaji bebinog srca slabe i morala je hitno na carski (posteljica se odljubila).Ne smijem ni missliti šta bi se desilo da je bila kući...

Ma,meni je porodilište u kojem sam rodila super,stvarno se trude da sve prođe što prirodnije i bez bilo kakvih potpomognutih metoda,osim ako nije neophodno.
Na vrh Go down
lejla

lejla


Broj komentara : 250
Age : 42
Mjesto : Amerika
Registration date : 2008-02-20

intervencije u porodu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: intervencije u porodu   intervencije u porodu EmptyFri Apr 04, 2008 7:18 pm

Znas sta, intervencija uopste nije losa i zato sam zahvalna danasnjoj medicini jer ima nacina da intervenise i vidi ako nesto ne ide po normali. Isto tako mislim da je drugacije lezati u bolnici gdje osoblje se trudi da ne pretjeruje sa intervencijama, nego biti u bolnici gdje osoblje gleda kako da te sto prije porodi jer po njihovim knjigama imas (lupam) 8 sati poslije pucanja vodenjaka a realno mozes bez ikakvih problema do 18 sati cekati poslije pucanja vodenjaka bez infekcije...

Bolnice su OK a sve zavisi od osoblja.
Na vrh Go down
maya

maya


Broj komentara : 19
Age : 41
Mjesto : Zenica
Registration date : 2008-07-25

intervencije u porodu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: intervencije u porodu   intervencije u porodu EmptySun Jul 27, 2008 9:48 pm

Meni su isto indukovali porod.Imala sam trudove ravnomjerne a nisam se otvarala,bilo je strašno,baš me bolilo,i na kraju su morali reagovati i indukcije priključivati,voljela bih da nije tako bilo,ali eto hvala Bogu dobro se završilo i bitno je da sam rodila zdravog dječačića I love you
Na vrh Go down
lejla

lejla


Broj komentara : 250
Age : 42
Mjesto : Amerika
Registration date : 2008-02-20

intervencije u porodu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: intervencije u porodu   intervencije u porodu EmptyThu Aug 21, 2008 1:57 am

ma joj tesko je kad se ne otvaras, mislim da nema nista gore a vamo boli do smrt,... jos se nacekas i onda ti kazu patila si se zbog nicega nisi otvorena.. Kazu opet sve je to OK kad se rodi beba, valjda sve zaboravis! Smile
Na vrh Go down
maya

maya


Broj komentara : 19
Age : 41
Mjesto : Zenica
Registration date : 2008-07-25

intervencije u porodu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: intervencije u porodu   intervencije u porodu EmptySat Aug 23, 2008 12:44 pm

Sreća pa i to prođe,ja lično nisam zaboravila,ali ne bude ti to više toliko važno kad čuješ bebin plač i kad ti je pokažu
Na vrh Go down
Sponsored content





intervencije u porodu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: intervencije u porodu   intervencije u porodu Empty

Na vrh Go down
 
intervencije u porodu
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Tata na porodu?

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Sve o našim MALIŠANIMA :: TRUDNOĆA I POROD :: Porod i nakon poroda-
Idi na: